Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НС прие промени в Закона за железопътния транспорт заради европейска директива

07 февруари 2019, 10:10 часа • 10350 прочитания

Парламентът прие промени в Закона за железопътния транспорт на първо четене. „За“ промените гласуваха 93 народни представители, без „против“ и с 32 „въздържали се“.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

Те целят транспонирането на европейска директива. Текстовете касаят и издаването на единен сертификат за безопасност.

Съгласно директивата, сертификатът може да бъде издаван както от Агенцията за железопътен транспорт на Европейския съюз, така и от националния орган по безопасността – Изпълнителна агенция „Железопътна администрация“.

Съгласно текстовете, Национална компания „Железопътна инфраструктура“ си сътрудничи с основните управители на железопътна инфраструктура от другите държави - членки на Европейския съюз, като участва в мрежа на основните управители на железопътна инфраструктура.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за споразумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Дейността на мрежата се координира от Европейската комисия. Използването на железопътната инфраструктура се извършва от лицензирани железопътни превозвачи, които притежават сертификат за безопасност, като те ще имат право да извършват превоз на пътници между железопътни гари, разположени в държави-членки на Европейския съюз, включително между железопътни гари, разположени на територията на Република България.

Критики към промените направиха от опозицията.Според народният представител от БСП Николай Тишев с промените в Закона за железопътния транспорт не защитаваме националния си интерес. По думите му между първо и второ четене е необходима сериозна работа.

„Външни чужди превозвачи, било то европейски, ще претендират за най-доходоносните отсечки, например Пловдив – София. За БДЖ отново ще останат най-губещите отсечки.

От Министерство на транспорта и от Изпълнителна агенция „Железопътна администрация“ се опитаха да ни успокоят, че имат клаузи в законопроекта, които позволяват на държавата, на железопътна администрация да въведе ограничения и да откаже достъп“, допълни още Тишев.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Той уточни, че няма гаранции, че държавата ще ограничи и откаже достъпа до тези превозвачи. „Те могат да имат претенции за това, че им се ограничава конкуренцията“, допълни още Тишев.

От ДПС подкрепиха промените в закона.

"Ако сте имали съмнения или притеснения по тези документи е трябвало да реагираме някъде 2016 г. като държава и институции и да участваме в изграждането на тези документи“, заяви председателят на Транспортна комисия Халил Летифов.

„Ние трябва да ги приемем. Друг е въпросът вече какви са механизмите и за мястото и ролята на държавата и институциите да защитят националния превозвач и националния интерес.

В случая обаче какъв е националният интерес на държавата и на националния пътнически железопътен транспорт са доста различни неща“, допълни още Летифов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес