Депутатите утвърдиха малко повече пари за държавните медии, но за БНТ парите за цялата следваща година съответстват на дълговете й, натрупани към момента от началото на 2019 г.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
За 2020 г. националната телевизия ще разполага с общо 70 млн. лв., решиха депутатите. Още при гласуването на сумите в комисиите на парламента генералният директор Емил Кошлуков обяви, че тази сума е крайно недостатъчна за медия, която на практика е във фалит.
"Субсидията ни е 70 млн. лв., дефицитът - 71 млн. лв., как да оцелееш? Ние сме в практически банкрут. Ако парламентът не предприеме мерки със Закона за бюджета и правителството не отдели целеви субсидии да покрием спешните си задължения - разпространение, спортни права с УЕФА и ФИФА, ключови международни договори, може да ни бъдат запорирани сметките още утре и да ни обявят в банкрут", каза Кошлуков тогава пред депутатите.
За тази година бюджетът на БНТ е 67.7 млн. лв. Голям дял от него - около 9 млн. лв. годишно отива за разпространението на сигнала на телевизията.
Затова Кошлуков обяви наскоро, че обмисля два от четирите канала да не се разпространяват ефирно, с което ще се спестят поне 6 млн. лв.(които плаща на НУРТС за разпространение - бел. а.), а освен това те са в полза на много малко хора, които все още нямат кабелна телевизия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Наскоро пък Кошлуков обяви, че от няколко месеца не забелязал, че заплатата му е вдигната с 40% и обяви, че ще върне надвзетото, защото не е морално. Повече по темата - тук.
По време на дебатите депутатът от БСП Антон Кутев се възмути, че на държавната телевизия се определя бюджет, който е колко дълговете й, което е нарушение на закона, където е записано, че задълженията на БНТ не могат да надхвърлят 10% от бюджета й, а тя вече дължи 100% от бюджета си.
Това води пряко към зависимост от властта – финансова и редакционна и това поставя България на 111 място по свобода на словото, обяви Кутев.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Той напомни, че още през 1998 г. е решено да се създаде фонд за финансиране на държавните медии, в който да постъпват пари от данъкоплатците през така наречената такса електромер.
Оттогава всяка година създаването на този фонд се отлага с година, както сега. Затова той предложи да се отмени член от проектозакона за бюджета за парите за Съвета за електронни медии, който също би трябвало да се финансира от този фонд. Депутатите отхвърлиха предложението му и одобриха 5.2 млн. лв. за регулатора за 2020 г.
Предложи, ако се налага, да се намери друга формула за набиране на пари във фонда, но той да бъде създаден, за да се финансират така държавните медии.
Не бе прието предложението на Кутев да отпадне изобщо от проектозакона за бюджета за 2020 г. текста за бюджета на СЕМ, който би трябвало да отива в този фонд и тогава да се отчислява и за СЕМ. Бюджетът на СЕМ за 2020 г., който депутатите гласуваха е 5.2 млн. лв.
Народните представители гласуваха 47 млн. лв. бюджет за БНР при 44.3 млн. лв. за тази година, а за БТА – 5.8 млн. лв. при 5.2 млн. лв. за 2019 г.