Парламентът прие промени на второ четене в Гражданския процесуален кодекс, с които се изключват потребителските спорове от обхвата на арбитража.
Съгласно промените страните по имуществен спор могат да уговорят той да бъде решен от арбитражен съд, освен ако спорът има за предмет вещни права или владение върху недвижим имот, издръжка или права по трудово правоотношение или е спор, по който една от страните е потребител.
Парламентът реши и арбитражните съдилища да се вписват в регистъра към Министерство на правосъдието, предаде Фокус. Съгласно приетите промени в преходните и заключителни разпоредби на законопроекта за Гражданския процесуален кодекс, с които се изменя в Закона за международния търговски арбитраж председателите на арбитражните съдилища ще представят до министъра на правосъдието заявление за вписване в регистъра на арбитражните съдилища към министерството.
Гражданите отбелязаха една много важна победа срещу монополите, колекторите и частните арбитражни съдилища. Тази победа стана възможна благодарение на доброто взаимодействие между гражданите, омбудсмана и Народното събрание. Това каза на брифинг в парламента омбудсманът на Р България Мая Манолова по повод приетите промени.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
„Искам да благодаря на депутатите от различни цветове за три неща. Затова, че защитиха гражданите и правото им да решават споровете си в легитимен, нормален, държавен съд, а не да бъдат рекетирани от частни съдилища и че ги освободиха от бремето на огромните юрисконсулстски възнаграждения“, посочи тя и допълни, че благодари на депутатите и за това, че не са се подали на корпоративния натиск, на който са били подложени през последните дни и месеци.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
„Макар и в последните дни на този парламент направиха едно добро на българските граждани“, подчерта Мая Манолова.
Тя специално благодари на правната комисия и нейния председателя Данаил Кирилов за това, че са удържали на натиска на различни лобисти. „Законът беше приет по начина, по който го внесох като обмудсман“, каза още Мая Манолова.
Всички арбитражни дела, които са заведени до момента и ще бъдат заведени през следващите дни, са недопустими и трябва да бъдат прекратени, заяви тя. „Текстовете, които бяха приети, повеляват по всички висящи производства да има незабавно прекратяване, тъй като тяхното разглеждане от частни арбитражни съдилища е недопустимо“, заяви Манолова.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
"От следващата седмица, след обнародването на промените, всички български граждани, които получат съобщения за това, че са съдени от арбитражен съд, спокойно могат да ги хвърлят в кошчето", коментира тя.
Омбудсманът поясни, че дела се завеждат само заради юрисконсултските възнаграждения - за да могат монополистите да приберат още и още от своя клиент. „Тези възнаграждения бяха намалени 6 пъти. Сега „Топлофикация“, която масово съди свои клиенти, искаше 300 лева пред СГС, 300 лева при възнаграждение на длъжника и 350 лева пред частен съдебен изпълнител, сега таванът, който ще може да поиска, е не 900 лева, а 150 лева“, уточни Мая Манолова. „Това стана, след като водихме битка цяла година и различни институции не се произнесоха като КЕВР, Комисията за защита на потребителите, Конституционния съд. В крайна сметка го направиха депутатите“, посочи омбудсманът и определени намаляването на възнагражденията като много сериозна победа.