Сдружение "Данни за добро", Фондация "Общество.бг" и Антикорупционният фонд (АКФ), заедно с десетки журналисти, медии, обществени лица и доброволци обявиха днес създаването на "Обединение за честни избори" (ОЧИ) - платформа, която има за цел да води борба срещу изборните измами, купуването на гласове и контролирания вот. Actualno.com също има покана да се присъедини към платформата.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
ОЧИ ще използва данни, за да насочва вниманието на медии и доброволци към местата в страната с изборни аномалии, които са индикатор за купен вот или друг вид измами.
Обединението се създава, след като през декември 2022 г. бяха приети промени в Изборния кодекс, които връщат един от големите инструменти за потенциални изборни измами - невалидните бюлетини. През годините имаше множество доказателства, изказвания и сигнали, че невалидните бюлетини се използват, за да заличават легитимни гласове на български граждани.
Сред организациите, които застават зад ОЧИ, влизат още “Фондация за Общностно Развитие и Сътрудничество”, “Дневник”, "Медиапул", "Стража", "БлуЛинк", “Благоевград нюз”, “За истината”, “Зов нюз” и други. ОЧИ е отворена към работа с още организации и медии, които припознават риска от изборни измами като основен проблем за България и политическото представителство в страната.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Приоритет на ОЧИ през 2023 г. ще бъдат местните избори през есента. При евентуални предсрочни парламентарни избори, организацията също ще помага за опазването на честността на вота.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Освен че ще анализира данни и насочва вниманието на медии и доброволци, ОЧИ ще организира и публични обучения, на които журналисти и граждански активисти ще споделят знания за различни видове манипулации на вота, опита си при отразяване на избори и др.
Работата на ОЧИ ще стъпи на анализите на секции в риск от контролиран и купен вот, публикувани през 2021 и 2022 от АКФ и "Данни за добро", за да определи секциите, които имат нужда от най-много наблюдатели.
„Информацията, която събираме в ОЧИ, ще ни позволи да подобрим методологията ни за оценка на секции в риск, с фокус към местни избори и превенция на изборни измами. Искаме да постигнем по-добро визуално представяне и събиране на аудио-визуални материали преди и в самия изборен ден, включително и чрез отразяване в реално време от мястото на събитието“, казва Никола Тулечки, създател на "Данни за добро".
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Една от целите на ОЧИ е да поддържа висок интерес по темата за честността на вота в България извън дните непосредствено преди изборите и при приемането на поправки в Избирателния кодекс.
„Амбицията ни е Обединението за честни избори да бъде траен обществен фактор, който да допринесе за честно провеждане на изборите в България“, казва Бойко Станкушев, директор на АКФ.