Единната информационна система на съдилищата (ЕИСС), финансирана по Оперативна програма "Добро управление", започната от предния състав на ВСС и рестартирана от настоящия съвет, е готова. Това стана ясно на заседание на Пленума на ВСС днес, 18 юни, пише "Де Факто".
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Проектът се нарича "Създаване на модел за оптимизация на съдебната карта на българските съдилища и прокуратури и разработване на Единна информационна система на съдилищата", а негов ръководител е Гергана Мутафова. Финансирането е за над 6 милиона лева, а тя е направена от "Информационно обслужване".
Системата ще е отделна от общото електронно управление на държавата, проектирана е като отделен защитен канал само за съдебната система, но между двете електронни управления ще има връзка.
Най-общо ЕИСС ще дава достъп до всички дела в реално време за "вътрешните" потребители, определен достъп ще имат и "външни" потребители, чрез Единният портал за електронно правосъдие и регистрация. Единната система на съдилищата дава директен достъп до Търговския и Имотния регистри, до тези на НАП, НОИ, МВР – документите за самоличност, до единната база данни "Население".
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Ще има и модул за случайно разпределение на съдебните дела. Според създателите на продукта, системата сама смята среднодневното натоварване в рамките на деня на магистратите, има административен модул за отсъствията, сама изключва командированите, при преразпределение заради даден отвод няма да позволи това дело отново да отиде при същия съдия. Отчитат се и дежурствата. При старта си обаче тя няма да отчита общата натовареност на магистратите с дела.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Случайно разпределение (по статистическа група и предмет на делото) едновременно ще се прави не само на докладчик, но и на членове на състава и на съдебни заседатели – в един модул се правят три избора. Протоколите от разпределението се подписват с електронен подпис, няма пречка и да се разпечатват на хартия. Що се отнася до малките съдилища, където дежури един съдия, делата отиват при него.
Достъпът до модула за случайно разпределение ще се определя с вътрешни правила от всеки съд. Най-често това ще е председателят му, но може да е зам.-председател или упълномощено от ръководството на съда лице.
Какъв беше последният голям скандал със случайното разпределение на дела - припомнете си ТУК!
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
В края на месец юни, ЕИСС ще заработи пилотно в 17 съдилища, за срок между 3 и 5 дни. Сред съдилищата са апелативните съдилища в София и Велико Търново, окръжните във Велико Търново, Варна, Перник, Благоевград, Смолян, районните отново в Търново, в Елена, Костинброд, Тополовград, Омуртаг, Смолян.