Близо половината от българите изпитват известни притеснения относно приемането на еврото в България.
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Това става ясно от данните на ново национално представително изследване на "Галъп интернешънъл болкан" по поръчка на БНТ.
Според социолозите перспективата за приемане на еврото в България продължава да поражда неяснота и по-скоро буди обществена тревога по отношение на жизнения стандарт.
Още: Денков: Бюджет 2024 ни приближава към еврото
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Какви са данните?
Графиките показват, че близо 44% избират опцията "Приемането на еврото ме кара да се чувствам по-несигурна/несигурен", а 23,5% на противоположното мнение. Колебанието си в междинната опция изразяват 23%, а други около 9% признават, че не могат да определят. Няма ясни мнозинства, но видно е, че ентусиазъм липсва, казват експертите.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Демографският разрез показва, че страховете са закономерно по-високи при по-високите възрастови групи и съответните им политически предпочитания. При най-младите картината е осезаемо по-позитивна.
Още: За да приемем еврото: Каква трябва да е минималната ни заплата?
Още: "За да се знае и помни": Слави Трифонов даде причина и оправдание Гроздан Караджов да е министър
Според Яница Петкова от "Галъп" данните не са изненадващи на фона на предишни сондажи на агенцията, които показват, че в директен въпрос „за“ или „против“ еврото скептицизмът също надделява и явно е нужна повече разяснителна и информационна работа.
Снимка: iStock
Изследването е проведено за БНТ между 11 и 19 януари 2024 г. сред 807 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.