Парламентът одобри поредните промени в Закона за лечебните заведения, за да преодолее допуснато противоречие с друг нормативен акт.
Причината – разпоредба от закона противоречи на текстове от Закона за публичните предприятия, което налага спешна промяна.
С нея се цели преодоляването на въведената забрана членовете на органите за управление и контрол на лечебните заведения да не могат да работят по служебно или трудово правоотношение като лекари.
Действащата разпоредба от една страна възпрепятства лекарите и зъболекарите, които са директори или управители на болници – публични предприятия по смисъла на закона, да упражняват професията си, а от друга страна ще доведе до ограничаване на достъпа до медицинска помощ, особено в по-малките населени места, пишат в мотивите вносителите от ГЕРБ.
Поправката им цели именно преодоляването на това ограничение.
Опозицията от БСП не пропусна да разкритикува управляващите, а причина за това станаха скорошните промени в Закона за публичните предприятия (ЗПП), когато този пропуск не е бил забелязан от тях, въпреки предупрежденията.
„Тази „Вавилонска кула“ от законодателни нелепици ще се срути“, включи се в дебата Георги Михайлов от БСП, според когото управляващите са допуснали „законодателен хаос“ по темата.
„Да не манипулирате залата. И тогава, и сега промените заслужават подкрепата на всички парламентарни сили“, призова Дариткова от ГЕРБ, председател на Здравната комисия в парламента.
Размяната на реплики и дуплики обаче продължи. „ГЕРБ съсипаха българското здравеопазване, хаосът е пълен. Отменяме нещо, което вие сте приели. Това вече е практика. Вина за хаоса носите вие, от партия ГЕРБ“, смята Драгомир Стойнев от левицата.
„С този закон ние прецизираме и даваме възможност на всички онези лекари, които работят в лечебните заведения, да има имат право и да управляват, и да преподават“, отговори му Лъчезар Иванов от мнозинството.
Критики дойдоха и от ДПС. „Предложената законодателна промяна блестящо се вписва в рубриката „проба – грешка“, бе мнението на Нигяр Джафер.
Според нея именно мнозинството е допуснало „един закон да противоречи на друг“, което дава усещане за „законодателен хаос и непостоянство“ в системата за здравеопазването.
Още: Приеха промени в Закона за лечебните заведения, които отново скараха БСП и ГЕРБ