"Основата за програмата е много добра. Тя отразява основните ни приоритети. И досега в правителството, и в бъдеще, се смятаме за социалния стълб, затова имаме някои бележки за социални мерки, които не са отразени в програмата, а присъстваха в предварителните ни разговори", каза вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова пред журналисти в парламента. Изявлението й беше след обсъждане на проекта на управленска програма с парламентарната група на партията.
Тя поясни, че преговорният екип от БСП ще се срещнат с Асен Василев тези неща.
"Държим на това да влезе в програмата безплатни лекарства за деца до 14 години. Радваме се, например, че е прието нашето предложение за безплатни учебници на деца от 1 до 12 клас. Имаме някои предложения за корекции по икономическата политика и финанси. Не е отразено от първоначалния ни разговор за въвеждане на патентен данък за микро- и малки предприятия. Имаме допълнителни предложения като например да влезе в законодателната програма един законопроект, който сме изготвили и е абсолютно готов - законопроект за колективните искове", добави вицепремиерът в оставка.
Нинова подчерта, че за БСП си остават цените и доходите и на тази част ще държат много.
Вицепремиерът добави, че разговорите за структура, министерски постове и имена, ще започнат от утре. Според нея по-скоро БСП ще подкрепи кабинет, защото най-важните неща са отразени в управленската програма.
Нинова коментира и темата с мнозинството за кабинет с мандата на "Продължаваме промяната". "За подкрепа - моля обърнете се към мандатоносителя. Ние не водим тези разговори за осигуряване на гласове", заяви още тя.
От БСП отговориха и на обвиненията на ИТН, че заради тях не е приет Закона за личната помощ.
Социалният министър Георги Гьоков заяви, че ИТН създават изкуствен скандал и предположи, че липсата на експертиза е най-вероятната причина за всичко това. "БСП е последователна партия в политиките си, включително за хората с увреждания. Когато се каже от трибунка в Народното събрание, че БСП е против Закона за личната помощ, въобще няма как да се коментира това, освен като популизъм. Законът е факт от 2018 г. и е гласуван и приет с решителната подкрепа на гласовете на БСП и настояване на БСП", добави Гьоков. Той уточни, че законопроектът на ИТН е за изменение и допълнение на закона. Социалният министър обясни, че този законопроект не е минал през обществено обсъждане и през Националния съвет на хората с увреждания, нито през Националния съвет за тристранно сътрудничество.