Не възнамеряваме да изваждаме нито едно от предприятията от Държавната консолидационна компания (ДКК), нито да я закриваме. Това каза вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова по време на парламентарния контрол в отговор на два депутатски въпроса по темата за язовир "Огоста".
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
"С лека ръка да се каже "Закриваме ДКК", без да мислим за последиците за всички държавни предприятия вътре в нея, е неразумно. Още повече, че амбицията на министерството е да оздравява държавните предприятия и да покажем, че те могат да бъдат управлявани добре така, както и частните, допълни министърът. Няма как тази цел да стане, като разформироваме ДКК и разпарчетосваме държавния сектор в България, особено в условията на няколкото кризи", заяви вицепремиерът.
"Дъщерните дружества към ДКК са доста", напомни министърът, като сред тях изброи "ВМЗ - Сопот", "Кинтекст", "Монтажи". Т"ехните активи са вкарани в капитала на ДКК, на база на тези активи ДКК е получила кредити от Българската банка за развитие (ББР). В резултат на това тези кредити под различни форми са стигнали отново до дружествата, за да осъществяват дейността си", изтъкна тя. Освен това тя посочи, че това е доста сложна система на взаимоотношения в юридически, административен и политически аспект.
По темата за язовир "Огоста" министърът каза, че до този момент ремонт не е започнал въпреки процедурите, които текат от 2017 г. В момента е необходимо да бъде изготвено и писмено обективирано ясно изразено обосновано и с дълбока степен на конкретика становище за одобряване на нова план сметка за този ремонт, допълни Нинова.
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Пет години различни служби, министерства, контролни органи са си прехвърляли топката един на друг, увеличавали са постоянно необходимите средства за ремонт, експертни съвети не са ги одобрявали и до момента нищо не е пипнато, обобщи вицепремиерът ситуацията с язовира. Тя допълни, че това е и една от причините да освободи целия Съвет на директорите на ДКК. Тя повтори, че се подготвят нормативни и други промени за решаване на казуса с язовирите в България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен