Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Николай Василев: Дефицитът в бюджета трябва да е по-близо до нула, а не 3 или 6 на сто

27 април 2023, 19:22 часа • 1522 прочитания

„Решението на БНБ не е изненада. Когато има висока инфлация, тогава централните банки затягат паричната политика. Увеличават се задължителни резерви на банките в БНБ. Това ще намали свободните пари в банките, а те да намалят количеството на раздаваните кредити. Малко ще се покачват лихвите по кредитите с до 1%, но не веднага“. Това коментира в предаването „Лице в лице“ по БТВ икономистът Николай Василев.

„Инфлацията ще върви надолу сама. Няма нужда правителството да прави нещо. Тава на цените, на надценки – това са ненужни и вредни методи“, добави той. „При държавен контрол на цените се получава или дефицит в търговската мрежа, или има измами с качеството на продуктите, или има продажби под масата“, посочи Василев.

„Служебният кабинет каза истината и събуди политическата класа. Ако политиците в парламента не вземат мерки за ограничаване на разходите, положението няма да е красиво. Дефицит от 6,4% би бил вторият най-голям след катастрофалната година на „Виденовата криза“. Това е невъзможен дефицит, който води до огромен дълг и лоши последици“, категоричен бе икономистът.

Според него дефицитът нито трябва да е 6%, нито 3 на сто. „Има една известна авиокомпания, в която ако има закъснение, пилотите казват, че ще има закъснение от 6 часа. По-късно обявяват, че са взели мерки и закъснението ще е само 3 часа – следват бурни ръкопляскания. Погледнато така 3 е по-малко от 6, но аз обичам да закъснявам. Предпочитам да пристигам навреме. Днешната икономическа ситуация не предполага такъв дефицит. За мен дефицитът трябва да е по-близо до нула“, обясни Николай Василев.

Икономистът допълни, че през последните две години приоритетите в бюджетите са били за социални разходи, финансирани с кредити. „Изхарчихме 10 млрд. лева за ток. Това са неправилни приоритети. Едно следващо правителство трябва да нареди други приоритети. Демографията трябва да е първи приоритет в бюджета. Да се дават до 20 хил. лева на семейство, което има дете. Детските надбавки да се увеличат 4 пъти. Другото е да се построят всички детски градини незабавно. Парите за образование падат като процент. Инфраструктурата ни ужасна. Пари за превъоръжаване няма. Пари за охрана на границата няма. Десетки милиарди хвърчат в липса на реформи. Никой не споменава съкращения, оптимизации. Населението намалява, а администрацията се увеличава“, каза още той.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес