Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Настимир Ананиев каза какви промени се предвиждат срещу войната по пътищата

18 юли 2023, 08:35 часа • 2123 прочитания

Корупцията убива. Трябва да спрем корупцията, но трябва да има и законодателство и правила. Това каза депутатът от „Продължаваме промяната“ Настимир Ананиев в ефира на Нова телевизия относно промените в Закона за движението по пътищата, след като само за няколко дни двама човека загубиха живота си на пешеходни пътеки.

ОЩЕ: България е трета по смъртност на пътя в Европа през 2022 г.

Той обясни, че една от идеите е да не може да се откаже кръвна проба, след като си спрян и тестван с дрегер. „Ако откажеш, директно ти се взима книжката за две години и идеята е да може да има ефективна присъда и да лежиш в затвора. Ще видим как правно това да може да влезе в закона. Защо се отказва кръвна проба, ако не си пил?“, каза депутатът.

Попитан как ще се докаже, че един човек не е употребявал наркотици, а е взел лекарства, каквито случаи има, Ананиев даде пример с Холандия, където са разрешени леките наркотици. „Проверява се какви тестове се използват в Европа, за да може да ги приложим и ние. В Холандия се ползват тестове, които са акуратни“, каза той.

Ананиев обясни, че се мисли и по възможността първата година младите шофьори да нямат право да карат мощни коли, както и да се кара с по-малко точки през първата година.

ОЩЕ: ПП-ДБ предлагат: Младите шофьори с алкохол до 0,1 промила и да не шофират нощем

„13% от всички ПТП-та се правят от млади шофьори, но те скачат драстично в нощните часове. Много от автошколите не обучават нощем. Взимате книжка, излизате с приятели и какво става – катастрофа, защото не сте карали нощем“, каза той. Затова се мисли и за забрана за шофиране на младите водачи между 22 и 6 часа. „Има предложение това да важи за новите водачи за 12 месеца. Изключение може да се направи, ако има придружител – човек, който има опит и стаж зад волана“, обясни той.

„Всеки спасен живот е една победа за нас“, отбеляза Ананиев.

Попитан защо няма санкции и те са пренебрежително ниски, Ананиев каза, че всичко е свързано с манталитета. „Ние сме агресивни на пътя. Тя се предава. Дупките и лошата инфраструктура също води до агресия, защото хората се изнервени“, каза той.

„Има много несъбрани глоби. Последните години тя се вдига, но сега предлагаме промени в тази насока – като проверка на всички, които са в колата, която е спряна за проверка. И така може да се връчват фишове“, обясни той.

Според него ще убием високата скорост, когато въведем средната скорост. „Няма нужда от стационарни камери, защото като знаете, че наближавате камера, намалявате скоростта. Затова има нужда от средна скорост, защото при нея няма как да измамиш. Да, може да спреш за кафе, но джигитите не спират. Те искат максимално бързо да стигнат от точка А до точка Б“, каза още Ананиев.

ОЩЕ: Председателят на СОС Георги Георгиев: Апелирам депутатите да подкрепят законопроекта ни за затягане контрола на движението по пътищата

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес