Народното събрание одобри присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО.
Двете държави внесоха кандидатурите си за членство в алианса на 18 май т.г. Решението на двете държави беше провокирано от нахлуването на Русия в Украйна. На срещата на върха на НАТО в Мадрид на 28-30 юни страните-членки решиха да поканят кандидатите да се присъединят към пакта. За целта бяха изготвени протоколи към договора, които трябва да бъдат одобрени от всички членове на алианса.
Решението в българския парламент беше взето със 195 гласа "за", 11 "против" и без "въздържал се". Срещу него гласуваха 10 депутати от "Възраждане" и един от "Продължаваме промяната".
В хода на дебатите по темата Екатерина Захариева (ГЕРБ) отбеляза, че българският парламент ще е един от първите, които ще гласуват това решение на Финландия и Швеция. "Ако има нещо малко позитивно, макар че не може да се говори за позитивизъм в една война, то това е, че вместо да отслаби НАТО и демократичния свят, всъщност Путин подсилва НАТО", каза тя. Захариева посочи, че има широка подкрепа за Финландия и Швеция да са част от Алианса.
Депутатът от "Демократична България" Атанас Славов заяви, че днешното решение на парламента ще е историческо. „Това е една стратегическа промяна в това как изглежда европейската сигурност вследствие на агресията на Русия срещу Украйна“, каза той.
Зам.-председателят на Народното събрание Цончо Ганев от "Възраждане" постави въпроса дали трябва България въобще да е член на НАТО. Българският народ, по думите му, трябва да се произнесе дали да сме част от военния съюз. "Ние от "Възраждане" не смятаме, че е от полза за нашата държава да подкрепим ратификация", каза той.
Станислав Анастасов от ДПС каза, че няма как да не се отговори на желанието на Швеция и Финландия да са част от НАТО. България трябва да подкрепи тази ратификация, защото ние от ДПС разбираме много добре, че преди да бъде военен и отбранителен съюз, когато се налага, НАТО е ценностен съюз.
Настимир Ананиев "Продължаваме промяната" засегна темата за хибридната война. Той коментира, че тази ратификация е важна и за България, защото, по думите му, когато повече европейски страни станат членове на НАТО, по този начин цялата европейска философия и стратегия "гледа в една посока".
Той каза, че по темата не би трябвало дори да има дебат. Напомни, че България отдавна е направила своя избор. България е на правилното място, посочи той.