Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НАП ще надзирава хазарта, прие бюджетната комисия

16 юли 2020, 17:49 часа • 4368 прочитания

НАП да поеме държавния надзор над хазарта, а не Държавната агенция по хазарта , решиха депутатите от бюджетната комисия при гледането на промените в Закона за хазарта за второ четене.

„В крайна сметка това са приходи, това е контрол. НАП има достатъчно сериозен персонал, който е разположен на територията на цялата страна и много лесно може да осъществява контрол върху всички хазартни обекти за разлика от която и да било агенция. Смятам, че и събираемостта ще се подобри значително“, обясни след заседанието председателят на комисията Менда Стоянова, цитирана от БТНЕС.

Първоначалният вариант на промените предвиждаше Комисията по хазарта да се преобразува в Агенция по хазарта. От подчинение на министъра на финансите да премине под шапката на Министерски съвет.

Промени има по отношение на отчисленията от приходите на спортния тотализатор от моментни лотарийни игри. „Искаме част от тях, след като се платят печалбите и съответно данъците да отиват за култура, както и изграждане и ремонти на спортни съоръжения в общинските и държавните училища“, съобщи Стоянова. Тя уточни, че за такава цел трябва да отиват не по-малко от 10% от приходите.

Друга група промени, предлагани от Валери Симеонов и частично възприети от комисията, са свързани с ограничения за откриване на нови хазартни зали. 

Симеонов апелира депутатите да подкрепят предлагания от "Патриотите"  режим за ограничаване на хазартната дейност, като бъдат ограничени тези, които искат да разкриват нови хазартни места. Ограниченията са свързани с възможността такива обекти да може да се разкриват само в хотели 5 звезди, каквото беше първоначалното предложение на Симонов по законопроекта, което беше отхвърлено на първо четене. „Отново въвеждаме тези ограничения – в 5-звездни хотели, в национални курорти и в радиус от 20 км от гранични КПП. По този начин ще предотвратим възможността за изместване на казина във вътрешността на страната. Знаем, че на хазартна зависимост са положени голям кръг хора и е редно да въведем и тези ограничения“, настоя той.

Менда Стоянова увери по време на заседанието, че са водени разговори и съобщи, че е постигнато съгласие да се увеличат драстично изискванията към хазартните оператори, както по отношение на капитал, така и по отношение на инвестиции, също по отношение на въвеждане на еднократна доста висока такса, която ще отиде в бюджета, за получаване на лиценз за хазартна игра.

Увеличени са сериозно изискванията за инвестиции за всеки един обект, който се лицензира. Въвежда се и еднократна такса, около 500 000 лева за игрална зала и по-висока за казина. Тя се плаща при получаването на лиценз и отива в приходите на бюджета.

„Считаме, че по този начин, чрез тези икономически мерки ще постигнем затваряне на малките зали – там, където те не биха били рентабилни с оглед тези завишени изисквания. Не е необходимо да приемаме карта, на която да бъдат разположени хазартните оператори. Все пък, нека поработят тези текстове, нека видим какъв ще е ефектът и може на следващ етап да преминем и към разглеждане на това предложение“, каза при разискванията Стоянова. Тя е категорична, че промените ще доведат до ограничаване на разпространението на хазартните обекти, защото те трябва да бъдат вече и по-рентабилни.

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес