България ще може да приеме още сили на НАТО на своя територия в изпълнение на новите регионални планове на Алианса. Това заяви в предаването "Още от деня" по БНТ началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Още: Тошко Йорданов: Това, което прави опозицията, издава безсилие
Още: "Да, България": Решението на "Спаси София" е прибързано и политически необосновано
Ще бъде създаден и дивизионен щаб у нас. Мерките са в изпълнение на новите регионални планове, приети на Срещата на върха на НАТО във Вилнюс, които се активират за пръв път от Студената война и предвиждат точно определени сили и средства за защита на географски региони.
Началникът на отбраната: Решението какво оръжие да се изпрати на Украйна, е политическо
По думите на Ефтимов, дивизионният щаб у нас ще ръководи две български бригади, многонационалната бойна група, която трябва да нарасне до ниво бригада, и още и сили и средства, ако е необходимо. По думите му това са бригади, които съставляват една дивизия.
Още: Масови смени на директори на горски стопанства и политическа намеса? Земеделският министър с отчет
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
"Ще има толкова военнослужещи, колкото са достатъчни да се даде бърз и адекватен отговор. В момента основата на сухопътния компонент в България са двете български бригади, многонационалната бойна група. Ще бъдем готови да приемем още сили натовски - съюзни сили и средства. И този многонационален дивизионен щаб да може да поеме командването на тези сили и средства", допълни той.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Адм. Емил Ефтимов: Въоръжението ни все още е ефективно, но е на прага на възможностите си
За целта обаче, страната ни трябва да подготви необходимата инфраструктура. "Ще бъде усъвършенстван войсковият район в Кабиле и Ямболско, там предвиждаме да бъде изградена съответната инфраструктура. Авиобаза Безмер, за да може да бъде разположен авиационен компонент. За да може да се направи композицията, системата за командване и контрол. Нашият принос е създаването на многонационален дивизионен щаб на българска територия", каза той.
Ефтимов отказа да уточни от кои съюзни държави биха могли да дойдат още сили и средства, както и точен брой. "Не можем да говорим за финална бройка. Винаги е в динамика, в зависимост от наличните сили и средства, в зависимост от сценария на бойните действия", допълни адмирал Ефтимов.
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Следете развитието на войната в Украйна тук