След две извънредни заседания Конституционната комисия прие промените в основния закон на второ четене. Това е шестата поправка в Конституцията и пета в частта за съдебната власт.
Радомир Чолаков сподели, че най-важното е да се постигнат бързо резултатите и обществото да е доволно. "Реформата в съдебната система цели по-независим съд и по-бърз процес. Има усещане за несправедливост в гражданите", обясни той.
Още: Отложиха текстовете: Конституционната комисия иска да си помисли за служебния кабинет
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Радомир Чолаков, снимка: БГНЕС
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Бившият правосъден министър Надежда Йорданова от своя страна сподели, че се е оформил консенсус около внесения между първо и второ четене текст. Така тъкмо той ще бъде подложен на гласуване. Златан Златанов от "Възраждане" посочи, че ще бъде отправено искане до КС за отхвърляне на измененията, предложени от "сглобката", тъй като целят овладяване на съдебната система, предава NOVA.
Според момент и други важни акценти
Спорен беше моментът дали председателят на ВКС да е един от възможните служебни премиери. Ще продължим да твърдим, че не бива", отбеляза Атанас Славов. Според доц. Наталия Киселова част от предвидените длъжности ще бъдат в конфликт на интереси. "Такъв пример е председателят на Сметната палата и заместниците му. Относно председателят на ВКС има възражения от самия съд", каза тя.
Още: На комисия и на косъм: Депутатите приеха да могат да имат двойно гражданство
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Днес бе гласувано и, че парламентът ще работи без прекъсване до полагане на клетва на новите депутати. Освен това бяха поставени максимални срокове за избор на членове на ВКС и ВСС, което означава, че сегашните ще продължат да изпълняват функциите си още 9 месеца. Това включва и и.ф. главен прокурор, докато бъде изготвен нов Закон за съдебната власт.