Депутатите подкрепиха на първо четене промените в Закона за пътищата, които предвиждат търговска експлоатация на електронната система за таксуване на тежкотоварни автомобили на база изминато разстояние да бъде отложена.
С оглед осигуряване на възможността за техническо изпитване на тол системата, с предложените изменения се предложи след влизането в сила на съответните текстове, които я касаят, действието на реално таксуване с тол такса да бъде отложено
Първоначално бе предвидено тол системата да заработи на 16 август тази година, но от бранша на превозвачите изразиха съмнения относно тарифирането, което принуди управляващите да дадат старт само на техническата част, а реалното събиране на таксите, които ще заплащат камионите с тегло над 3,5 тона, да бъде отложено за догодина.
Краен срок ще е 1 март 2020 г., но ако тестовете се окажат успешни и бъде постигнат бърз консенсус за обхвата на пътищата и размера на тарифите, системата може да заработи и по-рано.
Със законопроекта се премахва задължението АПИ да организира разпространението на бордови устройства и директно отчитане на ползвателите на платената пътна мрежа.
Разисквания
„Законопроектът е логично следствие от конструктивния и градивен диалог с превозвачите през последните няколко месеца“, заяви зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков, който присъстваше на гласуването.
Той отговори на всички критики към системата, изразени през последните месеци. „Ние не изграждаме тол системата за опозицията в парламента, а за всички български граждани“, заяви Нанков. Предпочитаме на понесем всички политически критики, отколкото да внесем сътресение в бранша на превозвачите“, допълни още той.
Николай Нанков бе категоричен, че въвеждането на тол системата няма да се отрази на цените на някои стоки. За функционирането на системата вече е изградено Национално тол управление, където общо 629 служители работят в специално оборудвани помещения – диспечерски пункт, стая за контрол, кол-център и други.
Първоначално в обхвата на системата се очаква да влязат около 6 хил. километра от пътната мрежа на страната, предимно транзитните коридори – магистралите, пътищата от първи клас и частично тези от втори. Специално създаден тол калкулатор пък ще подпомага превозвачите при избора на оптимален маршрут.
Депутатите от БСП отправиха множество критики към управляващите.
Хаосът с тол системата продължава да се разраства - да отложим въвеждането й за 1 април, за да повярват повече хора на управляващите, че идеята им ще се осъществи. Това каза народният представител от ПГ на „БСП за България“ и член на Изпълнителното бюро на партията Манол Генов.
„Както виждате на нас ни стана ясно, че дори и на вас вече ви стана ясно как този закон и неговото реално въвеждане в действие, са пълен хаос. Проблемът с вече два пъти отлагания старт на системата, прилича на параван, зад който прозира натиск от интереси и прекрояване на апетитни части от закона.
Няма как да си обясним, още по-малко вие ще обясните, че в 90-ата минута на мача се прокарват поредните промени в закона. Кой ще дръзне да обясни например защо се променя режима на така наречените доставчици на декларирани данни? Уж идеята беше те да подписват договори с АПИ, а сега изведнъж това ще се прави от посредниците между АПИ и потребителя“, поясни още Манол Генов.
Народният представител от ПГ на „БСП за България“ изтъкна, че повечето опити да се прехвърлят оправданията за поредното закъснение на гърба на неосъществени преговори с превозвачите няма как да бъдат достоверни.
„Повече от ясно е, че поредното забавяне с около 9 месеца, март 2020 г., е изключително и само по вина на държавата“, обясни още Генов. Според него се чуват гласове от „архитектите“ на закона, които си признават, че отлагането е елемент на доста голяма неяснота от нейния обхват и тарифите.