Управляващите от ГЕРБ внесоха проект за промени в Закона, с които предлагат състава на Комисията по досиетата да се намали от 9 на 5 души. Парламентарната вътрешна комисия прие предложението на първо четене, предаде БНТ.
Комисията по досиетата е създадена на 5 април 2007 г. За близо 14 години от съществуването си е огласила имената 14 942-ма агенти и сътрудници на бившата Държавна сигурност. Установените като част от бившите тайни служби на комунистическия режим у нас са над 19 хиляди. За принадлежност към репресивния апарат са проверени над 400 000 души. Събраните и архивирани дела са над 1 милион и 500 хиляди.
През годините Комисията по досиетата е подлагана на системни атаки и предложения за закриване. Според ГЕРБ обаче работата й трябва да продължи. "Тъй като към настоящия момент една не малка част от проверките на лицата, посочени в Закона, бе осъществена, смятаме че може да бъде оптимизиран съставът й и да продължат да работят в един такъв намален състав", заяви заместник-председателят на ГЕРБ Красимир Ципов.
Мандатът на втория състав на комисията изтече още през май 2017-а. Членовете й обаче продължават да изпълняват задълженията си, защото нов състав не е избран. Двама от тях са напуснали и така в момента вместо 9, членовете на комисията са 7. Според председателя й, намаляването на състава на 5 души е рисковано, защото с процедурни хватки като отсъствие и въздържал се може да се блокират решения дори при безспорни документи за принадлежност.
"Дори не искам да си го представям, ако бяхме 5 души членове на Комисията, когато разглеждахме папката Гоце, не знам с какво решение щеше да излезе Комисията", коментира Евтим Костадинов. "Нашето предложение е за 5-има, това не означава, че не можем да проведем дискусия и да вземем някакво различно решение от това", допълни Ципов.
Въпреки трудностите в началото Комисията е успяла да събере над един милион и половина архивни дела. "Архивните материали, според мен, вече са така около 95 - 98% събрани", заяви Костадинов. Според Костадинов трябва да има дебат за бъдещето на Комисията и как натрупаното до момента да послужи, за да изследва влиянието на бившата Държавна сигурност както на процесите преди 10 ноември, така в годините на прехода. "Смятаме за необходимо, обаче, комисията да продължи поне за още един мандат да осъществява своята дейност и тогава да се върви към реализиране на идеите за нейното преструктуриране", допълни Ципов.
Независимо дали парламентът ще намали състава на комисията и дали ще избере нови членове - пред нея в следващите месеци има ново предизвикателство. Да провери за принадлежност към бившата Държавна сигурност кандидатите за депутати в следващото Народно събрание.