Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На комисията Манолова: Раздадени са авансово милиони за идейни проекти по АМ "Хемус"

25 август 2021, 17:25 часа • 8314 прочитания

Поставени сме в една особена ситуация, като ръководство, защото това са заварени договори за милиарди. Tова заяви председателят на Съвета на директорите на “Автомагистрали” Десислава Христова пред Комисията по ревизия.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

„Първият ин хаус договор е за първите шест участъка за АМ „Хемус” от края на 2018 година. Три месеца по-късно са започнали превъзлагания на поръчки без съответните процедури за обществени поръчки. Сключвани са договори за доставки на материали, наем на техника и прокетиране”, посочи тя.

“Притеснително е, че при участъци 7, 8 и 9 за АМ “Хемус”, където все още сме на ниво идейни проекти – са раздадени милиони авансово за бъдещи несигурни дейности”, посочи Христова.

„Това, което ние виждаме, е, че има драстично завишаване на цените, на които се стъпва на база на предпроектни проучвания, които са доста съмнителни“, допълни тя и даде пример за одобрен проект за около 300 хил. лева с прогноза цена над 7 млн. лева и над 2 млн. лева изплатен аванс.

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

„Не смея да се подписвам и да плащам нещо, за което има съмнения дали е истинско“, подчерта Христова. По думите ѝ за всеки юрист е видно, че става дума за прикрити строително-монтажни работи.

В крайна сметка се разбра, че 1,2 млрд. лева са дадени авансово, а общо 3,1 млрд. лева са отишли за дейности без обществени поръчки. Всичко това, за 2 лота на АМ "Хемус", един лот от пътя Видин-Ботевград, както и за укрепването на 84 свлачища.

Финансовият министър Асен Василев се позова на методическите указания от Агенцията за обществени поръчки: “АПИ трябва да открият нова поръчка, защото не могат да се справят”, освен ако “Автомагистрали” ЕАД междувременно не придобие нужния потенциал, за да свърши цялата работа самостоятелно.

"В Закона за обществени поръчки имаше записана неотменима банкова гаранция, но в един предишен парламент това бе отменено. Почти 100% от тези договори са обезпечени със застраховки за добро изпълнение и то сключени само с 2 компании. Тоест, ако има неизпълнение, ще трябва да търсим 1,5 млрд. лева от само двама застрахователи", добави Василев.

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

В крайна сметка комисията не взе конкретно решение по казуса. Ще бъде създадена обаче междуведомствена комисия, която да намери решение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес