“Поставени сме в една особена ситуация, като ръководство, защото това са заварени договори за милиарди. Tова заяви председателят на Съвета на директорите на “Автомагистрали” Десислава Христова пред Комисията по ревизия.
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
„Първият ин хаус договор е за първите шест участъка за АМ „Хемус” от края на 2018 година. Три месеца по-късно са започнали превъзлагания на поръчки без съответните процедури за обществени поръчки. Сключвани са договори за доставки на материали, наем на техника и прокетиране”, посочи тя.
“Притеснително е, че при участъци 7, 8 и 9 за АМ “Хемус”, където все още сме на ниво идейни проекти – са раздадени милиони авансово за бъдещи несигурни дейности”, посочи Христова.
„Това, което ние виждаме, е, че има драстично завишаване на цените, на които се стъпва на база на предпроектни проучвания, които са доста съмнителни“, допълни тя и даде пример за одобрен проект за около 300 хил. лева с прогноза цена над 7 млн. лева и над 2 млн. лева изплатен аванс.
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
„Не смея да се подписвам и да плащам нещо, за което има съмнения дали е истинско“, подчерта Христова. По думите ѝ за всеки юрист е видно, че става дума за прикрити строително-монтажни работи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
В крайна сметка се разбра, че 1,2 млрд. лева са дадени авансово, а общо 3,1 млрд. лева са отишли за дейности без обществени поръчки. Всичко това, за 2 лота на АМ "Хемус", един лот от пътя Видин-Ботевград, както и за укрепването на 84 свлачища.
Финансовият министър Асен Василев се позова на методическите указания от Агенцията за обществени поръчки: “АПИ трябва да открият нова поръчка, защото не могат да се справят”, освен ако “Автомагистрали” ЕАД междувременно не придобие нужния потенциал, за да свърши цялата работа самостоятелно.
"В Закона за обществени поръчки имаше записана неотменима банкова гаранция, но в един предишен парламент това бе отменено. Почти 100% от тези договори са обезпечени със застраховки за добро изпълнение и то сключени само с 2 компании. Тоест, ако има неизпълнение, ще трябва да търсим 1,5 млрд. лева от само двама застрахователи", добави Василев.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
В крайна сметка комисията не взе конкретно решение по казуса. Ще бъде създадена обаче междуведомствена комисия, която да намери решение.