МВР ще получава достъп до електронните ни съобщения, ако има данни, че сме жертва на тежко престъпление. Тази промяна приеха депутатите на първо четене при приемане на промени в Закона за електронните съобщения. Решението беше взето с 84 гласа "за", 16 "против" и 1 "въздържал се".
От МВР обясниха, че за да имат достъп до кореспонденцията ни, ще им е нужно разрешение от съда.
Промените се отнасят до това, че трафичните данни ще се съхраняват освен за нуждите на националната сигурност и предотвратяването и разкриването на тежки престъпления, но и за издирването на лица, за които има обосновано предположение, че са станали или могат да станат жертва на тежко престъпление.
По време на дебатите заместник вътрешният министър Красимир Ципов увери, че няма да има полицейски произвол. И сега достъпът до тези данни става след мотивирано искане от компетентния орган. "Това искане трябва да е мотивирано, да се посочва целта, за която се иска този достъп. Достъпът до тези данни става след разрешение на съд", обясни Ципов.
Като пример той посочи, че новите изменения ще позволят да се прилагат и спрямо лице, за което има данни, че ще бъде отвлечено.
"Отново посягате на свободата на гражданите. Сигурни сме, че това ще доведе до полицейщина, каквато имаше и при първия кабинет "Борисов", каза от своя страна депутатът от БСП Красимир Янков.
Депутатът от Гражданската квота на Реформаторския блок Петър Славов от своя страна напомни за разработката "Червеи" по време на управлението на Пламен Орешарски. "Тогава бяха подслушвани протестиращи срещу вашето управление. Тогава искахте именно чрез такива закони да проследите комуникацията на гражданите в интернет", припомни реформаторът.
Той каза, че не му харесват тези текстове. "Нека не се опитваме да правим това, което се опитваше кабинетът „Орешарски“, завърши Славов.