Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МОСВ за обгазяването на с. Труд: Няма норми за неприятни миризми

03 август 2020, 16:27 часа • 5104 прочитания

Еко-министърът Емил Димитров не възнамерява да затяга мерките против изпускането на неприятни миризми от централата за биогаз до пловдивското село Труд или другаде. Това става ясно от негов отговор в писмения парламентарен контрол.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

С обяснението, че няма норми за неприятни миризми и позовавайки се на резултатите от проверки, неустановяващи отклонения в качеството на въздуха, както и на факта, че не МОСВ регламентира отстоянията между жилищни сгради и централи за биогаз, той не се ангажира с проблема на жителите на с. Труд.

Протестът на хората от това пловдивско село, както информира министъра депутатът от Воля Елена Пешева, се дължи на продължаващия повече от 5 години тормоз с изпускането на интензивни миризми във въздуха от функциониращата на 250 метра от жилищен квартал централа за производство на топло и електроенергия от биомаса. „Със спирането на протестите, заради извънредната епидемична обстановка, операторът спира да изпълнява и минималните задължения, относно осигуряване на хигиената и спазване на елементарни норми“, алармира депутатът.

„Регионалната инспекция по околна среда и води в Пловдив, МОСВ и РЗИ не могат да установят наличието или неналичието на миризма във въздуха, но протестиращите не са съгласни с твърдението на отговорните институции, защото проблемът с нетърпимите миризми остава“, посочва Пешева.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за споразумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Жителите настояват централата да бъде спряна за технически одит, докато не бъдат отстранени всички проблеми. Според тях трябва да се въведе задължително извършване на оценка за въздействието на околната среда (ОВОС) за сметища, инсталации за биогаз и подобни. Редно е също да бъдат въведени минимални отстояния подобни централи да бъдат разполагани на не по-малко от 3 км от населените места, отбелязва още Пешева. 

Според становище на здравното министерството, миризмите могат да повлияят негативно – причиняват стрес и отключват респираторни заболявания, изтъква още Пешева, позовавайки се на жалби от местното население.

Предвижда ли МОСВ да въведе по-строги мерки за функционирането на подобни централи в близост до населени места, попита министъра тя, както и дали ще бъдат ли променени изискванията за отстояние на централите от населените места.

В отговор, министърът насочва към друг възможен източник на миризмите. „Вероятен източник на миризми в района на населеното място могат да бъдат и животновъдните обекти в и около населеното място и или заустването на битово-фекални води от селото в р. Пясъчник“, смята той. От РИОСВ-Пловдив е изпратено писмо на община Марица за предприемане на действия по компетентност, информира министърът.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Въпросът дали ще бъдат променени изискванията за отстояние на централите от населените места, е извън компетенциите на МОСВ, респ. РИОСВ, отбелязва министър Димитров. „Правилата и параметрите за застрояване и разполагане на жилищни и нежилищни сгради са уредени в Закона за устройство на територията и съответните подзаконови нормативни актове“, уточнява той.

„Относно проблема с нетърпимите миризми следва да се отбележи, че в екологичното законодателство няма норми за неприятни миризми“, подчертава в отговора си министърът и представя данни от извършени проверки, при които „не е установена миризма на територията на с. Труд, характерна за производствения процес в централата“.

Еко-министърът потвърждава че по отношение на централата не са правени оценки за въздействие на околната среда (ОВОС). През 2016 г. при процедура за разширяване на суровинната база на Инсталацията за преработка на биомаса възложителят приложил към документацията и Комплексна екологична оценка със здравна експертиза, без да се е изисквало такава. Преценено било, че здравен риск за населението би се очаквал при неспазване на нормативното законодателство и процедурата приключила с решение на РИОСВ-Пловдив да не се извършва ОВОС.

Постановеното решение е обжалвано в Административен съд Пловдив от Инициативен комитет на с. Труд, но съдът отхвърля жалбата и оставя в сила решението АС Пловдив, което през декември 2019 г. е потвърдено от Върховния административен съд (ВАС), а решението на ВАС е окончателно и не подлежи на обжалване.

При процедурата за изграждането на инсталацията през 2012 г. също било взето решение да не се прави ОВОС, което не било обжалвано в установения срок и е влязло в сила, а в 2015 г. централата за производство на ток от биомаса била въведена в редовна експлоатация.

Въпросът и отговорът в пълен текст можете да видите ТУК.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес