Ако се правят някакви обективни оценки на база статистически процедури купеният вот на изборите варира от 5-6 до 18-19%. Toва заяви Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията в сутрешния блок на БНТ след края на вчерашния парламентарен вот.
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Той посочи, че изборите са били традиционни, но хаотични заради смесване на машинното, с традиционното гласуване и пандемията. Безлов изтъкна, че пак има сигнали и коментари за купен и контролират вот. Една партия, която е на ръба не е успяла да организира достатъчен купен вот, уточни Безлов.
Той изтъкна, че за това колко е струвал един глас на изборите, щяло да се разбере след самия парламентарен вот. Нищо различно няма от предишните избори, категоричен бе Тихомир Безлов.
Според Безлов ако има ясно посочване на проблемите и какво се е случило в отделните секции, може да се постигне някаква промяна. Отдавна вече няма една секция, в която гласовете да се продават само на една партия, а те се делят на три-четири партии, каза още той.
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
В студиото на БНТ Калин Славов от Асоциация „Прозрачност без граници“ заяви, че въвеждането на машините не било лоша идея, но тя не се е случила по най-добрия начин. Имало доста обаждания за начина, по който СИК се опитвали да откажат избирателите да гласуват с машини по различни предлози – машината щяла да работи по-късно и някакъв опит да се спести работи в процеса по съставяне на протоколите в изборния ден. Според него би могло да се отиде към изцяло машинно гласуване с по-добра организация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
По думите му има един ключов проблем – начинът, по който ЦИК се отнася към експертите. Част от проблема е, че отговорността не е ясно разпределена, посочи Славов и допълни, че проблемът във Велико Търново трябва да бъде търсен от начина, по който е била вкарана бюлетината в машината.
Купуването на гласове според Славов не е само български феномен, но това дава възможност да се разследват случаи в други населени места. Няма достатъчен ентусиазъм за разследването на такива сигнали за купуване на гласове и това е нещо, за което трябва да се помисли за следващите избори, настоя Калин Славов.
Прочетете още по темата: При над 42% преброяване: Парламент с шест партии и коалиции, ВМРО още е далеч
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
ГЕРБ изгуби София, младите избраха "Има такъв народ"