„Министерството на отбраната не е продавало самолети Су-25 повече от 10 години". Това заяви служебният военен министър Димитър Стоянов пред медиите днес в Костенец, където откри ново производство в държавното дружество от групата на „ТЕРЕМ Холдинг“ ЕАД – „ТЕРЕМ Цар Самуил“ ЕООД.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Министърът опроверга появилата се информация в изданието "Блумбърг", че ведомството е предоставяло техника и въоръжение на украинската страна, извън одобрената с решенията на Народното събрание от миналата година.
Преди два дни "Блумбърг" публикува анализ за военната помощ за Киев, базиран на данни от нидерландския проект Oryx, според който държави от НАТО са купили 14 самолета Су-25 от България и впоследствие са ги предоставили на Украйна. Още вчера Министерството на отбраната отрече, така както го стори и през месец май 2022 г., когато пак се появи информация за 14 самолета Су-25 за Киев. Тогава министър беше Драгомир Заков от правителството на Кирил Петков.
„20 броя самолети Су-25 са продадени в периода 2005 – 2012 г. на четири фирми“, каза днес Стоянов. През същия период - 2005 – 2012 г. - част от тези бойни самолети са изнесени. От самолетите, закупени тогава от български фирми, шест броя са в България, собственост са на българска фирма и не са продадени", поясни той, цитиран от пресцентъра на МО.
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Отделно, в сайта на проекта Oryx се вижда, че като страни на произход на унищожените танкове на украинската армия T-72 са отбелязани България, Полша и Чехия. Стоянов отрече и тази информация.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
На въпрос за цитираните в публикации продадени танкове Т-72, министърът заяви: „През последната година Министерството на отбраната не е продавало танкове Т-72 на когото и да било. Те са собственост на Българската армия и стоят в нашите формирования. В решението на Народното събрание ясно е казано какво може да бъде изнасяно в помощ на Украйна - въоръжение и техника. Не са изнасяни нито Т-72, нито комплекси С-300, нито МиГ-29, нито Су-25“, почерта той.
ОЩЕ: САЩ доставят на Киев "убийците на танкове" "Брадли" през България
Средствата за предоставяната техника и хуманитарна помощ за Украйна подлежат на възстановяване от европейския фонд и страната ни вече е кандидатствала за това. Към момента тяхната сума не може да бъде посочена. „Хуманитарната помощ само от Министерството на отбраната е около 7 милиона лева - говоря за предоставените каски, бронежилетки, медицински китове и дрехите“, каза Димитър Стоянов.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Продължават интензивните разговори с полската страна за двата двигателя за самолети МиГ-29, които страната ни очаква от Полша. „Моята идея е до края на януари двигателите да бъдат в България“, посочи министърът.
В петък той ще участва в поредната среща за оказване на помощ за Украйна, която се провежда във формата „Рамщайн“. Там Стоянов очаква да проведе разговори с представители на френската и шведската страна за заместващите изтребители, както и с германската страна по теми, свързани с превъоръжаване на Българската армия.