Делян Пеевски е като останалите 239 депутати и от правна гледна точка няма как да не бъде допуснат за член на Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание. Това мнение изрази зам.-министърът на правосъдието Емил Дечев, след като народният представител от ДПС стана част от комисията.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
"От правна гледна точка няма проблем. Този човек е получил одобрението на българските граждани. Не можем да направим две категории депутати – едни, които имат право за комисията, и други, които нямат. Нямаме право на такава дискриминация", коментира Дечев пред bTV.
Според него все пак съществуват и "етичните аспекти" на това Пеевски да участва дейно в конституционните въпроси. Той е санкциониран от САЩ по глобалния закон "Магнитски" за корупция.
Относно т.нар. от Христо Иванов "обществен договор" зам.-министърът каза, че трябва да се постигне мнозинство сред българските избиратели, за да може да се сключи такъв договор, който ще е промяна на Конституцията. "Но не трябва да сме 100-процентови песимисти. Не сме подозирали например, че ГЕРБ и ДПС ще приемат законопроект, с който се повишава отчетността на главния прокурор и се въвежда възможността за неговото разследване", допълни Дечев.
ОЩЕ: Ето с какви мотиви Гешев атакува механизма за главния прокурор в Конституцонния съд
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Попитан дали главният прокурор Иван Гешев трябва да бъде премахнат, зам.-министърът на правосъдието заяви: "За мен това е едно възможно, но доста радикално решение. Трябва да се действа внимателно, защото има и други начини".
"Има хора, които са обезглавявали императорите си, има и такива, които са оставяли кралят да царува, но не и да управлява. Ограничавала се е абсолютната му власт. Има западни държави, в които има главен прокурор, но той няма властта, която има българският главен прокурор. Всичко е въпрос на баланс", коментира Емил Дечев.