Председателят на Народното събрание Никола Минчев счита, че ще има наказания за депутатите, участвали в свадата в парламента. Това стана ясно от думите му пред медиите по повод напрежението между депутатите Костадин Костадинов и Искрен Митев в пленарна зала, което едва не ги докара до бой и наложи обявяване на почивка.
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
"Обсъдихме го още в почивката с г-н Вигенин (Кристиан Вигенин водеше днешното заседание) казуса и решихме, че на Председателски съвет ще го обсъдим и ще видим какви мерки да предприемем", каза Минчев. Според него поведението на депутатите в зала е недопустимо. "Не може такова нещо да се случва в Народното събрание", каза Минчев и уточни, че визира и двамата народни представители Костадинов и Митев.
Той предположи, че на Председателки съвет ще се реши, че ще има някакво наказание и за двамата, като ще бъде преценено кой с каква тежест е допринесъл за ситуацията.
Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание предвижда, че по отношение на народните представители по време на пленарното заседание, може да се налагат дисциплинарни мерки. Те са общо 6, сред които "напомняне", "забележка", "порицание", "отнемане на думата", "остраняване на от заседание" и "отстраняване до три заседания". Правилникът на депутатите предвижда още забележка да се прави от председателя към народен представител, който се е обърнал към свой колега или колеги с оскърбителни думи, жестове или със заплаха. В правилника е описано още, че порицанието, се налага от председателя на депутат, който нарушава реда на заседанието или е създал безредие в залата. Всъщност от правилника става ясно, че председателят е този, който налага наказание и това се отнася и за председателстващите заседанието, а Председателският съвет подпомага работата на председателя на парламента и сред задачите му е да съдейства за постигане на съгласие при възникнали конфликти между различни парламентарни групи, както и по процедурни и организационни въпроси от дейността на Народното събрание. Това обяснява защо Вигенин и Минчев са решили наказанията да бъдат обсъдени в по-широк формат.
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Минчев отговори и на искането на "Възраждане" за официално извинение от страна на "Продължаваме промяната". "Не, чак официално извинение от групата не ми се струва необходимо, но самият казус засяга двамата конкретни народни представители", каза още Минчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Той заяви, че не би обвинил младостта за случилото се, тъй като тя не е порок. "Не помага влагането на много емоции в парламентарната дейност. Аз се опитвам да давам пример за по-малко емоции. Прекаленото изразяване на емоции, може да доведе до ненужни страсти", коментира още председателят на Народното събрание.