Народът нищо не е решил по отношение на мажоритарната система. Самите вносители на идеята си вкараха автогол, като водят съдебни дела за 12 000 гласа. Това уточни проф. Михаил Константинов по отношение на референдума на Слави Трифонов, който припомни, че на този плебисцит най-много хора са поискали да се намали партийната субсидия - от 11 лева на глас на 1 лев, а не да се сменя избирателната система.
Във въпроса за мажоритарната система има тежък порок – какво означа "абсолютно мнозинство". Тези думи са абсолютна глупост, коментира математикът, според когото първо трябва да бъдат махнати и тогава да мислим каква система да въведем – по френски модел или по германски модел. Ако трябва да обясним просто каква е разликата между френската и германската изборни системи, при френската на втори тур отиват повече кандидати. Там и всеки има активна регистрация и се знае кой е в списъците – до последния човек, подчерта Константинов пред bTV.
Защо обаче повече държави в Европа не приемат френската система? Отговорът е, защото не стават така тези работи – не стават чудеса, каза Константинов. Той определи за "вероятно най-добра" германската избирателна система е смесена – половината депутати се избират мажоритарно. Там няма и едномандатно райониране, докато във Франция всеки път се променят районите заради "динамиката на населението" и всеки път се спори по въпроса, разказа професорът. И попита – ГЕРБ има около 40% влияние и при мажоритарната система по референдума ще вземе абсолютно мнозинство – искаме ли го?
Константинов обаче подчерта, че само при мажоритарен избор могат да се отзовават депутати.
Възможно е и да има кабинет и чисто теоритично може този кабинет да живее до 2018 година, когато би трябвало да се проведат редовни парламентарни избори. Шансовете да имаме правителство са 50/50, смята Константинов.
Проблемът, ако има правителство, е какво ще се разберат да прави Народното събрание. Който управлява сега, ще понася политически щети, смята директорът на "Информационно обслужване". Константинов обясни и, че на Бойко Борисов "му се застава" начело на кабинет, но след спечелени избори. Особено след мажоритарни избори ГЕРБ може да спечели абсолютно мнозинство, добави математикът.
Не може човек да прави непрестанно успешни ходове и една партия винаги да печели избори. За отрезвяване е добре – мисля дори, че за България е добре президентът и правителството да са от различни политически сили, смята Константинов.