МИЕ: Енергийната ни зависимост е значително по-ниска от средната за ЕС

17 ноември 2014, 19:07 часа • 16041 | прочитания

За последните четири години енергийната зависимост на България е значително по-ниска от средната за страните-членки на Европейския съюз. За това са допринесли мерките за енергийна ефективност, увеличеното производство на енергия от възобновяеми източници, както и осъществените проекти на нови мощности на местни въглища. Това се посочва в бюлетин за състоянието и развитието на българската енергетика, поместен на интернет страницата на Министерството на икономиката и енергетиката.

Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ

Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка

Изчисленията на министерството показват, че през изминалата година, сравнено с 2012 г., производството на електро- и топлоенергия намалява, като по-голям е спадът при електроенергията. Търговският износ на ток също бележи спад с около 25 на сто. Прогнозите сочат, че експортът на електроенергия през 2018 г. ще спадне с близо 40 на сто спрямо 2011 г., когато той е бил най-голям.

Намалява също и потреблението на електроенергия. В следващите години обаче се очаква тази тенденция да се обърне и консумацията на ток да нараства с близо 2% годишно. Консумацията на топлоенергия през изминалата година се увеличава с над 6 на сто, като най-голям дял имат промишлените и стопански клиенти. Според прогнозите, през тази година вносът на природен газ се очаква да бъде около 3 милиарда кубически метра, а местният добив - 160 милиона кубически метра.

В бюлетина, изготвен от Министерството на икономиката и енергетиката, не се споменават проектите за АЕЦ "Белене" и Седми блок на АЕЦ "Козлодуй".

Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник

Още: Гуцанов обясни дали ще се вдига възрастта за пенсиониране

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес