Министър Александър Йоловски започва процедура за сертифицирането на машините за гласуване, за да може да се гласува с тях на втория тур в неделя (5 ноември), съобщиха от Министерството на електронното управление (МЕУ).
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Това се случва след решението на Върховния административен съд (ВАС) в понеделник (30 октомври) вечерта, според което удостоверяването на машините за гласуване е от компетентността на министъра на електронното управление.
От министерството уточняват, че екипите по сертифициране на ведомството ще работят извънредно и ще повторят вече извършените процедури по удостоверяване, които бяха подписани в срок преди първия тур от делегирания от министъра отговорник за процеса зам.-министър Михаил Стойнов. В края на новата процедура, за да се избегнат всякакви рискове за повторна отмяна на машинния вот, подписа си ще положи Йоловски.
Всяка стъпка от новата процедура ще бъде документирана. МЕУ ще поиска днес от Централната избирателна комисия (ЦИК) разрешение за пълна публичност и прозрачност на всички стъпки от процеса по удостоверяване, които се изпълняват от ведомството. Още: "Тука сме си наши хора" и "чичо Цено, кой номер?". Или как Малорад прави избори (ВИДЕО)
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Покана към ДАНС
Министърът на електронното управление кани представители на Държавна агенция "Национална сигурност", на партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирани за участие в изборите, на неправителствените организации, регистрирани наблюдатели на съответния вид избор, както и на Българската академия на науките да наблюдават всяка стъпка от процеса. Те ще получат достъп до цялата информация по реда, определен от ЦИК.
Как се стигна дотук?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
До решението на ЦИК се стигна след справка от ДАНС. Според нея, насреща на 20 октомври в Министерството на електронното управление, където се е провеждал процесът по доверено изграждане на софтуера за машините за гласуване. След края му зам.-министърът Михаил Стойнов е заснел с мобилния си телефон всички стъпки по изграждане на изходния код на софтуера на машините. Според ДАНС той качил информацията на флаш памет, с което е нарушил правилата и е копирал софтуер. В справката на ДАНС се твърди, че Стойнов е споделил с присъстващите в залата, че е снимал изграждането на софтуера с цел "да си го гледа и да си поиграе с него".
Протестиращи срещу решението на ЦИК
От ЦИК се позоваха на тази информация, както и на факта, че в петък МЕУ още не беше изпратило писмо за съответствието на машините и отмениха машинното гласуване, въпреки че според Изборния кодекс единственото основание за гласуване само с хартиени бюлетини е разписано в чл. 213а, ал. 5 – когато при удостоверяването на съответствието на машините с изискванията на ЦИК се установи несъответствие с принципите за всеобщо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване. Още: "Страшният код" на машините за гласуване - публично достъпен от седмица
Такова несъответствие не беше открито, а писмото, което удостоверява точно обратното – че е налице съответствие на машините, беше изпратено в ЦИК от МЕУ преди изтичането на крайния срок в събота. Вместо да го изчака обаче комисията реши да забрани машинното гласуване. Така вчера в страната се гласуваше само на хартия.
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си