Идната неделя, 29 октомври 2023 г., българите гласуваме на местни избори за общински съветници и кметове. Изборите ще са ключови за развитието на страната в следващите четири години.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Actualno.com събра всичко важно, което трябва да знаете за местните избори и отговорите на най-често задаваните въпроси.
Какви са изборите?
На местния вот за общински съветници и кметове избираме представителите на местната власт за следващия 4-годишен мандат. След изборите ще знаем кои ще са новите кметове на 265-те общини на страната, 35-те кметове на райони, 3042 кметове на кметства и 5053 общински съветници.
Избори за кмет на кметство има в населените места, които към датата на обнародване на указа на президента за насрочване на изборите са с население над 100 души с постоянен адрес. Именно заради това пък в общо 117 села няма да се проведат избори, а общинският кмет ще назначи за срока на мандата кметски наместници.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Според Изборния кодекс право на глас имат всички български граждани, навършили 18 г. към изборния ден, с изключение на поставените под запрещение и изтърпяващите наказание "лишаване от свобода".
Съществува изискване гражданите да имат адресна регистрация по постоянен и по настоящ адрес на територията на страната, като поне единият от тях да е на територията на съответната община, а в изборите за кмет на кметство - на територията на кметството.
Още: Читатели: Питат ни за какво ще гласуваме и какви бюлетини да получим
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
При настоящ адрес извън страната българските граждани не могат да гласуват в местни избори. Актуални данни за постоянен и настоящ адрес могат да се проверят в съответните общински администрации.
Българските граждани с двойно гражданство, които нямат настоящ адрес извън страната, могат да гласуват в местните избори през 2023 г., ако отговарят на посочените по-горе условия.
Изборният кодекс не допуска гласуване с пълномощно, независимо дали е нотариално заверено. Гласуването се извършва лично от избирателя.
Направи своята справка за:
Отговорите на всички важни въпроси за местните избори на 29 октомври четете в статията на Actualno.com ТУК.