Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Манолова призова Борисов да побърза да уреди правата на сънародниците ни във Великобритания

29 август 2019, 14:33 часа • 3002 прочитания

Постигане на двустранно споразумение с Великобритания, насочено към защита на правата на българските граждани там при хипотезата "Brexit без сделка" ще препоръча омбудсманът Мая Манолова на премиера Борисов. Тя обяви това в присъствието на Лин Чарлз, заместваща посланика на Великобритания у нас Ема Хопкинс след дискусия с българи, живеещи във Великобритания, евродепутати и представители на държавни институции. Застрашени са правата на близо 300 000 български граждани във Великобритания, подчерта Манолова.

Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия

Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ

„Много се надявам, че активната комуникация на българския премиер Борисов с премиера Джонсън, особено от последните дни, ще доведе и до подобни стъпки, което би внесло спокойствие и сигурност, че българската държава е предприела конкретни действия за нормативно решаване на най-болезнените проблеми“, заяви Манолова. Тя обяви, че още днес ще препоръча на българските институции организиране на информационна кампания към българите във Великобритания за новата ситуация и възможностите за защита на правата им при Brexit без сделка.

Сред предлаганите от омбудсманът мерки са разкриването на гореща телефонна линия по проблема; засилване на административния капацитет на българското посолство в Лондон и на българските институции с изнесени офиси във Великобритания. За координация на всички отговорни институции, отговарящи за правата на сънародниците ни зад граница, включително за създаване на работна група и механизъм, чрез който представители на българите във Великобритания да се включат в работата на междуинституционалните екипи по проблема, препоръчва още Манолова, също да бъдат защитени правата на българските студенти във Великобритания като се предприемат конкретни действия от българското правителство, включително и в двустранно споразумение.

Основните притеснения

Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ

Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида

Около 250 000 българи са с неясен статут и не се знае ще могат ли да пътуват, да работят и ползват права на легално пребиваващи във Великобритания, посочи Нишан Джингозян от българската общност във Великобритания. Той поясни, че според новите разпоредби всички граждани на ЕС, живеещи във Великобритания трябва да придобият нов статут на уседналост. При липса на сделка статутът на уседналост няма да гарантира права, за които се изискват реципрочни действия от страните на ЕС, вкл. България. Това са координация на системи за здравна сигурност, социално осигуряване, пенсии и пр. За новия статут се кандидатства чрез мобилно приложение от мобилен телефон, но много от сънародниците ни във Великобритания нямат нужните познания. Проблеми във връзка с този нов статут е липса на достатъчно информация за необходимите срокове и документи.

Според Джингозян българската държава трябва да създаде в Лондон специализиран център, касаещ интеграцията на сънародниците ни и да бъде предприета информационна кампания. Необходимо е активно сътрудничество с представители на неправителствения сектор във Великобритания, подчерта още той.

Вълна от завръщащи се българи означава хиляди изведнъж да натоварят осигурителната система на страната, предупреди той. „Представяте ли си хиляди и хиляди българи изведнъж да дойдат тук да търсят социални помощи, лични лекари … - социалната система на България ще бъде натоварена неимоверно“, изтъкна Джингозян. Той обърна внимание и на факта, че от години българите в чужбина са донор на финансови средства за роднините си в България. „Ако проблемите във Великобритания се задълбочат, паричните потоци към България ще намалеят, ще падне покупателната способност на много българи, които буквално оцеляват, благодарение на това, че роднините им работят все още легално във Великобритания“, добави той.

Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Вътрешният министър на Великобритания заяви категорично, че при Brexit без сделка свободното придвижване на граждани ще приключи автоматично, припомни той и предположи, че това ще постави стотици хиляди българи в много деликатна ситуация.

Не е ясно какво ще се случи, няма ясни инструкции какво ще се случи с тези граждани на ЕС, които не са подсигурили нов статут на уседналост и е възможно депортиране, добави той. В момента в нарушение на закона във Великобритания се ограничава достъпа на български граждани до услугите на много институции, изискват им се удостоверения за право на престой, достъп до здравеопазване, на работа и прочие, посочи той и подчерта, че до Брекзит всички български граждани трябва да се третират като пълноценни граждани на ЕС.

Лин Чарлз подчерта, че приоритетът на Великобритания е да постигне напускане на ЕС със сделка. „Гаранцията, която британското правителство е дало към повече от 3-те милиона европейски граждани, живеещи във Великобритания е че те са добре дошли, че са желани, защото имат важен принос към британското общество и че Великобритания би желал да продължат да допринасят“, добави тя. Дипломатът отбеляза, че и британци, живеещи в България също имат притеснения за ситуацията, в която ще бъдат след Brexit и съобщи, че посолството се старае да предоставя информация, включително и на български.

Тревога, че нямаме координирана държавна политика по темата Brexit изказа евродепутатът Илхан Кючук и също препоръча информационна кампания за вариантите на Брекзит, особено по отношение на студентите във Великобритания. Той е категоричен, че ни е необходима модерна адекватна стратегия за приобщаване на българските граждани, живеещи в Обединеното кралство.

Димитър Карарусинов от Държавната агенция за българите в чужбина също потвърди, че има опасност българите във Великобритания след Brexit да се окажат нежелани. „Има информация от медиите, че британското правителство ще има различна политика към високо квалифицираните и ниско квалифицираните специалисти, а голяма част от българските граждани там са нискоквалифицирани“, посочи той. „Има някаква двойнственост на британската администрация“, коментира той, но как ще бъде приложена не се нае да прогнозира.

Какво каза Великобритания относно правата на гражданите на ЕС още в началото на годината при вариант "Brexit без сделка" - припомнете си в този материал!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес