Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Манолова: Държавата трябва да накара работодателите да си плащат заплатите

05 февруари 2018, 09:32 часа • 1229 прочитания

"Държавата трябва да накара работодателите да си плащат заплатите. Стана по най-трудния начин. Но добрата новина е, че след няколко поправки на поправките нещата вече са факт."

Още: Първан Симеонов: Позицията Борисов да е премиер не е била нищо повече от блъф

Още: Мехмед Дикме: Няма две ДПС-та, барутът е запален и още гори

Това каза омбудсманът Мая Манолова в интервю по БНТ в коментар за законодателните промени, които ще позволят на работниците, неполучили заплати от работодателите си да поискат парите си от Фонда за обезщетение.

"Последните промени се случиха на 1 февруари, малко преди края на пленарния ден с промени в закона за платежните инструменти, които препращат към закона за гарантиране на вземанията на работници от фалиращи предприятия. Вече окончателно работниците, които имат да получават заплати, дължими след 1 февруари 2015 година и по отношение на чиито работодатели е започнато производство по несъстоятелност, без всякакви други условия, могат да си получат дължимите суми от Фонда за гарантиране на вземанията при фалит на работодтеля", обясни Манолова.

Тя допълни, че има тримесечен срок за подаване на заявления, който започва да тече от обнародването на закона в Държавен вестник, но и в момента могат да се подадат заявленията. Ако са подадени през януари и февруари, заявленията се считат за валидно подадени. По закон те се подават до териториалното поделение на НОИ по местоседалището на работодателя. Бланки се предлагат в териториалните поделения на НОИ, но ще бъде качена и на сайта на омбудсмана.

Още: ГЕРБ прекрати преговорите: Предложиха Борисов за премиер, ДБ не го искат

Още: Тестът на Кирил Петков е отрицателен за наркотици: Вярва ли му Делян Добрев?

Омбудсманът каза още, че ще настоява работниците да могат да подават заявления и по местонахождението на предприятието или цеха, в който са работили. По отношение на тези работници, които имат да получават заплати след 1 февруари 2015, но към техния работодател не е започнато производство по несъстоятелност, след 1 април те ще могат да се обърнат към Инспекцията по труда от тяхно име да започне тази процедура срещу фирмата.

"Това не решава истинският въпрос, че държавата трябва да накара работодателите да си плащат заплатите. Това е аварийното решение, това е крайното решение. Истинският проблем е с наглите работодатели, с работодатели рецидивисти като тези в Дупница", алармира Манолова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес