Паралелно трябва да съществуват и македонската, и българската гледна точка за идентичността на Гоце Делчев. Те трябва да бъдат равноправни. Това заяви съпредседателят от македонска страна на Смесената комисия по историческите въпроси проф. Драги Георгиев.
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Историкът подчерта, че въпросите за идентичността са основните, по които няма разбиране в двете страни.
„За идентичността на Гоце Делчев винаги ще има дебати и в Македония, и в България, имайки предвид неговото място в пантеона на националните герои. Ако има добра воля и от двете страни, може да се постигне резултат. Един от начините е „мултиперспективността“. И двете гледни точки за Гоце Делчев трябва да съществуват паралелно. И това няма да е пречка той да бъде честван и от двете страни“, каза проф. Георгиев пред Георги Коритаров.
Той посочи, че когато се говори за Гоце Делчев емоциите в Македония са на най-високо ниво. Според него работата на смесената комисия трябва да продължи, но проблемите не могат да се решат без диалог.
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
„Ние с българските колеги имахме онлайн среща в началото на лятото и се договорихме да имаме среща в края на септември или началото на октомври. Тя ще се състои и ще се проведе в Скопие. След няколко дни ще изпратя покана до моите колеги в България, има някои технически въпроси, които трябва да се свършат от македонска страна и след това ще се изпрати поканата“, уточни проф. Георгиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
На въпрос дали македонските историци в комисията са готови да поемат риска страната да не получи дата за началото на преговори за присъединяване към Европейския съюз заради възникналите проблеми около личността на Гоце Делчев, проф. Георгиев каза: „Това е вече въпрос на политиката, не мога да коментирам позицията на България. Но такава политика би била погрешна, на нея й липсва перспектива. Подобна българска позиция ще нанесе окончателен удар върху двустранните отношения. Недоверието на Македония към България ще бъде на най-високо ниво“.
Проф. Драги Георгиев е съгласен да се отворят архивите, както предлага македонският премиер Зоран Заев.
„Като историк съм съгласен да се отворят архивите и да се извадят документите, но те да бъдат тълкувани в контекста на онова време. Превеждането на тези документи, обаче ще надхвърли времето до декември, когато трябва да се вземе решение за ЕС“, заключи проф. Георгиев.
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
"Гоце Делчев е и македонец, и българин. Македонец е по регионален смисъл, а българин по националност. Гоце Делчев се определя като българин", категоричен бе преди дни доц. Наум Кайчев - заместник-съпредседател на Съвместната мултидисциплинарна комисия по историческите и образователни въпроси с Република Северна Македония. Именно това е един от въпросите, по които комисията води дискусии. Същевременно е и спор, по който се изказаха политици, както от България, така и от Северна Македония.
Не сме се събирали в българо-македонската комисия от края на ноември 2019 г. Тогава те обявиха, че не може да заседаваме заради техните избори, въпреки, че комисията не е политическа, обясни доцентът пред BTV.
От 10 месеца фактически нашата комисия е блокирана и не провежда редовни заседания. За съжаление се наблюдава едно анонсиране в публичното пространство, че всичко е наред и комисията функционира и дори отговорни представители заявяват доста неверни неща в публичното пространство. Вчера вицепремиерът по европейската интеграция на Република Северна Македония – Никола Димитров, в едно пространно интервю за една телевизия, гледана в Скопие, каза, че видите ли – ето съвместната комисия е уточнила и античния, и средновековния, и ранноосманския период, което не е така. Разговорите по Средновековието продължават и те съвсем не са леки“, коментира Кайчев. В същото време вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов заяви в интервю за македонската ТВ24, че България ще блокира първата междуправителствена конференция на Северна Македония с ЕС, ако двустранната историческа комисия не постигне съгласие. "Заради членовете на Северна Македония не можем да продължим обсъждането по важните исторически спорове", каза още доц. Кайчев.
Основната македонска опозиционна партия събра вчера рехав протест в,както обявиха от ВМРО-ДПМНЕ, „подкрепа на членството в ЕС, за Македония и за Гоце Делчев“, предаде местната „ТВ21“.
Демонстрацията започна в 19:30 часа българско време (18:30 в Скопие) пред Министерството на правосъдието и продължи с марш по мост „Гоце Делчев“ над река Вардар към сградата на външното министерство.