Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Л. Ганчева: Не съм оптимист, че след 20 г. ще има ядрена енергетика у нас

05 декември 2020, 15:33 часа • 3287 прочитания

Противопоставянето на проектите за АЕЦ „Белене“ и 7-ми и 8-ми реактор на АЕЦ „Козлодуй“ е късата писта към края на ядрената енергетика в България, заяви пред медиите зам.-председателят на ПП АБВ Любомира Ганчева. „В битката между АЕЦ „Белене“ и 7-и и 8-и реактор на АЕЦ „Козлодуй“ не трябва да има ИЛИ. Това са два отделни проекта. Всеки опит за тяхното смесване и противопоставяне елиминира и двата. Трябва да се използва предлогът И, ако искаме да развиваме ядрена енергетика“.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Ганчева отново подчерта, че АЕЦ „Белене“ и АЕЦ „Козлодуй“ не са конкурентни проекти, те трябва да се развиват успоредно, ако стремежът е към развитие на ядрената енергетика в България. „Времевият интервал между тях е 15 години, оптимистично. Като виждаме ситуацията в България, спокойно можем да кажем, че са две десетилетия. Ако в момента решим, че ще преместим оборудването на АЕЦ „Белене“ на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, без въобще да коментираме експертно темата, ние трябва да си даваме сметка, че едно поколение е загубено. Фактът, че за момента не е реализиран показва достатъчно последователността на българската държава и българското правителство по отношение на развитието на сектора“.

Любомира Ганчева е категорична, че ако АЕЦ „Белене“ не се реализира при равни други условия в момента, България рискува енергийната си независимост и подчерта, че енергетиката изобщо като отрасъл е в риск в обозримо бъдеще. „Не съм оптимист, че след 20 години в България ще има ядрена енергетика, много е вероятно и изобщо в България да няма енергетика. България рискува да има базови енергийни мощности, защото за момента при инсталирани около 11 GW мощност, близо 6 GW, повече от половината базови енергийни мощности за двата хилядника в АЕЦ „Козлодуй“ и ТЕЦ-овете. Какво ще се случва с ТЕЦ-овете, е един голям въпрос, който ние от ПП АБВ нееднократно сме адресирали към Министерство на енергетиката и българското правителство. Искали сме категорични отговори“.

Ганчева коментира и вчерашната новина от визитата на американския посланик в АЕЦ „Козлодуй“. Тя заяви, че това е просто една хвърлена в пространството теза, която цели да ни отклони от пътя за построяването на българската ядрена централа, с която да се обезпечаваме базовите мощност на достъпна цена в следващите десетилетия. „Новите разходи са ни гарантирани, ако се откажем от пътя, който сме следвали. За момента единствената лицензирана площадка за оборудването за АЕЦ „Белене“ е площадката на АЕЦ „Белене“. Фактът, че в АЕЦ „Козлодуй“ има ядрена централа не означава, че там могат да се преместят тези два реактора. Фактът, че в АЕЦ „Козлодуй“ има лицензиран 7-ми реактор, не означава, че става въпрос за същите реактори. Става дума за съвсем различни технологии. Какво ще правим с осмия реактор? Къде ще го сложим? На река Дунав, на територията на Румъния? Ще водим нови преговори с Румъния ли?“.

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес