Големият политически урок за България предстои да бъде научен - как може да се споделя отговорност, как може да се уважава партньора и как може да стоиш на позициите си. Това каза по време на V-то Национално събрание на Движение "България на гражданите" (ДБГ) основателят на партията Меглена Кунева.
"Имаме какво да дадем", смята тя, като посочи, че вижда своята роля в промяната на средата.
Тя подчерта, че ДБГ са издържали докрай на своите поети ангажименти в коалициите, в които са участвали, но според нея в момента липсва именно издържането.
Кунева изрази мнение, че коалиция днес е станала лоша дума, равна на патерица. "Сега се оказва, че изглежда толкова счупена цялата система, че трябва на нещо да се подпираш", смята Кунева.
Според нея съвременната политическа действителност ни е отнела думите и в момента няма речник. "Ако не обидиш опонента си, той не ти е никакъв опонент. Ако говориш експертно, ако решиш да обясниш какво означава бюджетен дефицит и защо е толкова важен за Еврозоната, ти трябва да го кажеш с три думи и по възможност да обидиш някой, за да те запомнят. Ако това не се промени, ние никога няма да имаме разговор помежду си. В това виждам моята лична роля и нашата като ДБГ", смята тя.
Меглена Кунева обърна внимание на посланието на ДБГ за връщане на нормалността. "Когато формулирахме призива да върнем нормалността, усещането беше, че не вървим в една посока. Тогава говорихме на президентската кампания, че не е добре всичко да бъде в една партия. Не е добре и мнозинството в парламента и Министерският съвет и президентът и кметовете - всичко да е в една партия", коментира Кунева. Според нея тези уроци трябва да се помнят.
Кунева сподели, че тънките разговори между лидерите на партиите за разпределението на интереси не са й доставяли удоволствие. "Това е трудна работа, много важна и аз знам, че много хора от нас - от ДБГ са минали през нея и искрено им се възхищавам за това, но истинската сила идва от срещите с хората", подчерта още Кунева.
Дневният ред на V-то Национално събрание на ДБГ включва отчет на председателя на партията, промени в Устава на формацията, избор на председател, ръководни и контролни органи на партията.
Стана ясно, че ДБГ ще се фокусира върху местните избори. ОЩЕ: ДБГ призовава за обединение на демократичните формации за предстоящите избори