Ваксинирането тази година и вероятно догодина е икономическа политика. Най-бързият начин да се ускори растежът в една страна е да се ваксинират хората по-бързо." Това заяви Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ), по време на пресконференция в края на първия ден от форума на инициативата "Три морета".
"Някой страни се възстановяват от кризата изключително бързо, с много високи темпове - на основата на силна фискална позиция, добра монетарна политика и ваксиниране, а по-голямата част от развиващите се страни изостават толкова сериозно, че това може да се превърне във времето в проблем, който задържа цялото възстановяване на световната икономика", каза още Кристалина Георгиева.
Тя даде пример със САЩ, които тази година очакват 7% икономически ръст. Нещо, което, по думите ѝ, не се е случвало от 1984 г. "Този растеж идва от много мощни стимули за икономиката, монетарна политика, която държи лихвите ниски, и много бързо ваксиниране", подчерта тя.
Тя добави, че очаква в следващите дни съветът на директорите в МВФ да придвижи за гласуване емитиране на 650 млрд. долара, което трябва да допринесе за увеличаване на резервите на страните-членки на фонда. Георгиева определи това като "инжекция в резервите", която ще даде ново поле за фискални действия. "Моят съвет към президентите от инициативата "Три морета" е да обърнат внимание на този ресурс, който няма да вдигне вашия дълг. Това е резерв, на който може да разчитате и трябва да решите как най-добре да го ползвате. Това е най-голямата в историята на МВФ инжекция в резервите", каза още Георгиева.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Тя обяви прогнозата на институцията, че икономиките на страните от "Три морета" ще е в по-добра позиция от тези на страните от Западна Европа и равнището на БВП в тях ще достигне предкризисните си нива през тази година. С това икономиките в региона ще изпреварят другите по света, като се очаква растежът на БВП да е 3.8% - двойно повече от прогнозата за 15-те западноевропейски страни от ЕС. Посочи и три риска това да не се случи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Първият е породен от развитието на пандемията. Георгиева изрази надежда, че предстоящите нови вълни от заразени ще бъдат ограничени чрез масова ваксинация.
"Вторият риск е, ако правителствата изтеглят мерките за подкрепа преждевременно. Това трябва да става постепенно и много внимателно. Дългът се увеличи - и корпоративният и държавният. Ако има рязко покачване на лихвите, когато все още голям сегмент на икономиката не се е възстановил, също може да доведе до въздействие. Третият риск е как правителствата използват фискалния си капацитет, за да стимулират трансформацията на техните икономики. Нека го използват разумно, защото това е уникален шанс. В света ще се случи с нас или без нас", заяви Кристалина Георгиева.