Бившият премиер Иван Костов е призован да се яви днес (8 юли) на разпит в следствения отдел на Софийска градска прокуратура (СГП).
„Той ще дава показания по две досъдебни производства – за преференциалната лихва, предоставена му от Корпоративна търговска банка (КТБ) и за това как неговата Лаборатория за управление на риска е получавала пари от банката“, уточнява пред вестник „Труд“ информиран източник.
Разпитът на Костов не е неочакван, коментира изданието. Той бе предизвестен през май, когато Софийска градска прокуратура образува дело за умишлена безстопанственост срещу бившите квестори на КТБ Елена Костадинчев и Станислав Лютов, а премиерът Бойко Борисов призова държавното обвинение да изясни дали те са нарушили закона като са се съгласили договори за депозит с преференциални лихви да бъдат преправени на такива със стандартни условия.
"В последните работни дни на квесторите са освободени огромни имущества. Преправяни са договори над хиляда – защото, ако имаш преференциална лихва, не можеш да взимаш след това стоте хиляди евро, които ти се полагат, защото си се облажил от лихвите, а това са над хиляда души, и на практика, преправяйки им договорите, те са получили по сто хиляди евро. И като го сметнах, е около сто милиона загубата, нанесена съответно на фонда", каза Борисов на заседание на правителството. От прокуратурата по-рано посочиха, че ще установят всички договори, сключени с банката при преференциален лихвен процент и сумите, изплатени в нарушение на реда за удовлетворяване на кредиторите, предвиден в Закона за банковата несъстоятелност.
„Ще бъдат разпитани като свидетели депозантите, получили средства от привилегированите депозити и всички длъжностни лица, имащи отношение към този процес", обявиха от държавното обвинение.
Костов е сред най-известните скандални депозанти. Той сам призна, че е след поставянето на КТБ под специален надзор е развалил преференциалния си влог и е оставил парите си на такъв със стандартна лихва.
"Имах влог от 155 000 лева в КТБ от февруари", уточни преди време експремиерът и заяви, че в действията му няма нищо незаконно. Разследващи не изключиха някои квестори да се присъединят към дългия списък с обвиняеми за КТБ, в който са мажоритарният ѝ собственик Цветан Василев, бившите ѝ директори, външни и вътрешни одитори и бивши подуправители на БНБ.