Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Корупция, пътища, образование: Ясни са конкретните мерки в управленската програма на кабинета "Желязков"

19 февруари 2025, 11:35 часа • 1345 прочитания

94 страници e съдържанието на управленската програма, която носи името "Програма за управление на Република България за периода 2025 - 2029 г." на коалицията между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и ДПС-ДПС. Освен вече обявените приоритети за инвестиции в инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни зони, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия, вече са ясни и част от по-конкретните мерки.

Въпреки заявките за "освобождаване от корупционно влияние", по темата има само три общи мерки, става ясно от документа, цитиран от "Дневник". "От изключителна важност за гарантиране на демократичния правов ред е укрепването на институциите освобождаването им от корупционно влияние чрез провеждане на антикорупционна политика и реформи в правосъдната система", е записано в проекта на програмата в глава "Правосъдие".

Още: „По-единни сме от всякога“: Управляващите запазват швейцарското правило за пенсиите

Запазени са вече декларираните основни цели на правителството като ускоряване на процеса по присъединяване на България към еврозоната, връщането към "благоразумното фискално управление", премахването на американските визи за български граждани и изваждането на страната от т.нар. "сив списък" за изпиране на пари, присъединяване на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). 

Снимка: БГНЕС

Преди началото на правителственото заседание в срядза премиерът Росен Желязков потвърди, че Съвета за съвместно управление е одобрил документа и предстои окончателното му гласуване. Сред записаните приоритети е и ускореното изпълнение на Плана за възстановяване и устойчивост, в това число и с приемане на т.нар. Закон за личния фалит и разширяване на обхвата на защита на лицата, подаващи сигнали. 

Корупция ли? Къде има корупция?

Заложено е, че приоритет на правителството ще бъде подобряването на почтеността сред висшите длъжности в изпълнителната власт, за което са разписани три идеи:

  • Приемане на промени в Закона за администрацията за гарантиране на независимостта на инспекторите и ръководителите им, "за да се позволи ефективно изпълнение на тяхната роля в предотвратяването и разкриването на нарушения, свързани с почтеността и други нередности в рамките на съответните изпълнителни органи, включително когато такива нередности могат да включват лица, заемащи висши държавни длъжности";
  • Приемане от Министерския съвет на Кодекс за поведение на лицата, заемащи публични длъжности. От написаното се разбира, че във въпросния кодекс ще има "насоки" относно конфликтите на интереси, стандартите за почтеност и "подходящ механизъм за налагане на санкции";
  • Въвеждане на система за проверка на интегритета на служителите в администрацията, заемащи длъжности с висок корупционен риск.

В раздела за правосъдие е заложено и внасяне от правителството на промени в Закона за съдебната власт, но не са уточнени детайли какво ще включват. Записано е обаче, че те ще са съобразени "с актуалната практика на Конституционния съд", което явно е препратка към отменените текстове в Конституцията - промени за реформи в съдебната система, които бяха направени по времето на управлението на правителството на Денков-Габриел.

Още: Министерство на финансите представи проекта на Бюджет 2025

И още мерки

Кабинетът "Желязков" си поставя за цел защита на свободата и плурализма в медиите и гражданското общество, което ще се постига чрез промени в Гражданския процесуален кодекс за защита на лицата, ангажирани в публичното участие, срещу явно неоснователни искове или съдебни производства, с които се злоупотребява - това касае т.нар. дела-шамари.

Управляващите планират още по-добра защита за жертвите на домашно насилие, подобряване на достъпа до правосъдие на деца, жертва или свидетели на престъпления, закрила на децата при международни осиновявания, мерки за по-ефективен наказателен процес, подобряване на електронното правосъдие, както и внасяне на законопроект за лобизма и регулиране на тази дейност.

Снимка: БГНЕС

Правителството си поставя за цел България да поиска извънреден конвергентен доклад в началото на 2025 г. и по-конкретно до края на февруари, след представянето на балансиран проектобюджет, който не поставя под риск установения модел на ниска данъчна тежест. Планира се още въвеждане на електронно фактуриране за по-добър контрол за събирането на ДДС.

Още: Желязков за бюджета: Трябва да платим сметката за финансовата политика от 2024 г. - започваме с минус 10 милиарда

Кабинетът иска до края на годината да създаде международен полицейски контингент от 100 гранични служители на "Фронтекс" като мярка за справяне с нелегалната миграция.

До края на 2026 г. се планира още да бъде намалена максималната скорост за движение по автомагистралите на 130 км/ч. В жилищните зони пък ще се въведе ограничение от 30 км/ч.

Стари обещания на нов глас

За поредно правителство приоритет е изграждането на Национална многопрофилна детска болница, както и център за лъчелечение с протонна терапия. Планира се още разширяване на обхвата на скрининга за социалнозначими заболявания.

И това правителство си поставя амбициозната инфраструктурна цел да напредне със строителството на АМ "Хемус" като се планира до 2027 г. да са изградени 125 км от трасето. До края на същата година следва да е готова магистралата между Русе и Велико Търново, както и тунелът под Шипка.

За сектор "Енергетика" кабинетът планира да запази въглищните централи, но и да инвестира в нови ядрени мощности.

Още: Борисов: Ако няма бюджет - приключва всичко

Управляващите планират и изготвянето на нова наредба, с която да се въведе механизъм за договаряне на минималната работна заплата за страната. Планира се още 5% увеличение на добавката към пенсията за починал съпруг.

И още идеи:

  • Въвеждане на задължителен курс за финансова грамотност в средното образование;
  • Изграждане на нова сграда за Националния център по киберпрестъпност и закупуване на софтуер за противодействие на кибератаките
  • Противопоставяне на антисемитизма и всички прояви на дискриминация и на езика на омразата;
  • Приемане на промени в Кодекса на труда, с които се въвеждат нови форми на заетост: споделяне на служители, споделяне на работно място, работа през платформи;
  • За сектор отбрана кабинетът планира да изгради щаб на многонационална дивизия на НАТО в България и повишаване на разходите за отбрана до 2.5% от БВП за година, както и участие в инициативи на ЕС и НАТО за изграждане на способностите на въоръжените сили на Украйна.

В края на управленската програма има глава за отчетност и мониторинг, в която се посочва, че за изпълнението на заложените цели ще се следи чрез измерими показатели и регулярна отчетност. Не са посочени санкции или мерки при неизпълнение или забавяне на изпълнението на задачите, пише още "Дневник".

Още: "Имах разговор с Борисов - НОИ ще преразгледа изчислението на пенсиите": Зафиров обясни поведението на БСП

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес