Конституционният съд обяви за противоконституционни част от текстовете в Изборния кодекс.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Съдът се произнесе с решение по дело образувано по искане на народни представители от 48-то Народно събрание, от "Продължаваме Промяната" и "Демократична България" относно промени, приети в началото на декември 2022 г. Това става известно от съобщение, публикувано на сайта на съда.
Конституционният съд реши, че е противоконституционна разпоредбата на чл. 212, ал. 5 в частта, в която се казва, че не се произвежда машинно гласуване в секции извън страната "в случаите, в които няма лице, на което Централната избирателна комисия е възложила дейности по техническото осигуряване и поддръжка на техническото устройство за гласуване, владеещо български език, което да инсталира и поддържа техническите устройства за машинно гласуване."
Още: "По-слаба ЦИК не е имало": Предложение изборните комисари да са съдии (ВИДЕО)
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Обявено е за противоконституционно още и условието в чл. 213б, ал. 1 да се предоставя достъп до изходния код и документацията на системата за електронната система за машинно гласуване, както и всички други софтуерни инструменти, приложими в изборния процес, на лица, посочени от партиите и коалициите, "получили над четири на сто от действителните гласове на последните проведени парламентарни избори".
Конституционният съд отхвърля искането на народните представителите да се обяви за противоконституционно условието гражданите в секции с под триста избиратели да нямат възможността да избират дали да гласуват с хартиена бюлетина или чрез машина. Също така се отхвърля искането да бъде обявено за противоконституционно СИК да отчита резултатите от машинното гласуване, като преброява бюлетините от машинното гласуване.
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Въпросното искане на народните представители беше внесено в Конституционния съд (КС) на 27 януари, припомна БТА. Тогава Никола Минчев от ПП обясни, че се оспорва пред КС въвеждането на избор пред част от гражданите как да гласуват – с хартиена бюлетина или с въведената „бюлетина, отпечатана на машина“. Той посочи, че този избор стои само пред част от избирателите, за друга, тези в секциите с под триста избиратели, те нямат право на избор. „Това е неравнопоставено третиране на българските граждани“, добави Минчев. Втората тема, в искането на депутатите до КС, е „превръщането на машинното гласуване в отпечатване на бюлетини“, каза Никола Минчев. Според него, това, което мнозинството е направило е обезсмислило машинното гласуване и то не отговаря на обичайните стандарти за такова.
Още: След местните избори: Конституционалисти настояха за промени в Изборния кодекс
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран