Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Конституционни промени – от съдебна реформа до 24 май. Разми ли се реформата?

26 юли 2023, 08:42 часа • 1453 прочитания

Смисълът на тази сглобка между ГЕРБ и ПП-ДБ беше в промяна на съдебната система. Имам подозрение, че съдебните промени не са добре обмислени. Вкараха служебното правителство, националния празник и иманентността на кметовете и това разми реформата в съдебната система. Това мнение изрази социологът Андрей Райчев в ефира на Нова телевизия относно промените в Конституцията, които бяха предложени от ПП-ДБ.

Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер

Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)

ОЩЕ: Вечен имунитет за някои депутати: Опасността при промените в Конституцията

По думите на Иво Инджов тепърва ще се види какво ще излезе от тези предложения. „Има важни предложения, но има и спорни промени“, каза той и даде пример със служебното правителство.

„Тази коалиция стана тройна. Стана кооперация. Полезност може да има, ако се приеме една смислена конституционна съдебна реформа, какъвто беше първоначалния замисъл. Но например трябва да се откажат от промяна на националния празник“, заяви Инджов.

Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента

Още: "С Йотова ще продължим да работим за България": Радев с патетично отбелязване на 9 години начело на президенството

Според Петромир Кънчев тези промени са необходими и важни. „Притеснен съм обаче от това, че темата за 24 май, служебното правителство и мандата на кметовете отмества основния фокус – съдебната реформа и правата на гражданите. Тези теми се появяват, за да се събере по-голямо мнозинство“, коментира той.

„Ако нещо ще се случи, то ще е в частта със съдебната реформа. ПП-ДБ заявиха, че тези три теми са дискусионни, докато съдебната реформа е твърда. Мисля, че тези предложения ще отпаднат“, добави той.

„Събраха се много неща през годините, които трябва да се реформират и сега това трябва да се случи много бързо. Всички предложения са в правилната посока. Ще има много трудности, но това е за добро за държавата“, заяви от своя страна Нидал Алгафари.

Според него е много трудно да направиш промяна в конституцията в частта за съдебната система. „Трябва много време за това“, заяви той.

Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати

Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"

ОЩЕ: ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС внасят общ проект за промени в Конституцията

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес