ГЕРБ нарушиха конституционното изискване кандидат за премиер да получи от президента втория проучвателен мандат. Това каза пред БНР специалистът по конституционно право доц. Наталия Киселова.
Още: Георг Георгиев се срещна с израелския си колега на Мюнхенската конференция
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
Вчера при президента Румен Радев се явиха Десислава Атанасова и Томислав Дончев, които върнаха веднага връчения им втори мандат за съставяне на кабинет. От ГЕРБ-СДС не бяха обявили кандидат-премиер, като още от началото заявиха, че няма да правят опити да сформират управленско мнозинство в настоящия парламент.
"Редно беше да имат кандидат, както изисква Конституцията, а той да каже, че връщат мандата. Конституцията не е предвидила за всяко нещо санкция, но ние сме свикнали толкова на неспазване на правилата, че ходът на ГЕРБ мина между другото. Текстът в Конституцията - член 99, ал. 2 е ясен", уточни тя.
Според доц. Киселова - как ще подходи президентът Румен Радев при връчването на третия проучвателен мандат, зависи от това в коя партия вижда повече възможности да разговаря с "Има такъв народ" и кой има способности "да ги опитоми". "Говоренето, че партиите ще губят от влизане в ново правителство и това ще им се отрази на резултатите на следващите избори, е грешно", подчерта тя.
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
По думите ѝ, президентът може да направи и втори кръг от консултации, но трябва да знае, че вече текат 7-те дни, в които трябва да определи парламентарната група, която да предложи кандидат за министър-председател. "Ако внимателно се чете тълкувателното решение на Конституцията, тези 7 дни са и времето за определяне на кандидат-премиер", добави експертът по конституционно право.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
В предаването "Преди всички" доц. Киселова коментира и решението на Конституционния съд за спецправосъдието, което излезе вчера - че закриването на специализираните съдилища и прокуратури не е противоконституционно: "Чрез сезиранията на КС главният прокурор Иван Гешев се опитва да види докъде е неговата територия. Законът е част от правото, но не винаги е право".