Комисар Макгинес: Всеки път Русия намира начин да заобиколи евросанкциите

05 декември 2023, 12:49 часа • 1621 | прочитания

Еврокомисарят по финансова стабилност Марейд Макгинес и министърът на финансите Асен Василев посетиха заедно граничен пункт "Капитан Андреево", предаде кореспондентът на БГНЕС.

Още: Какво искат хората на Доган? Джейхан Ибрямов с призив към партньорите си в управлението

Още: ДПС на Доган решава съдбата на кабинета "Желязков"

Още: Еврокомисарят по финансова стабилност идва в България

В понеделник финансовият министър заяви, че е налице огромен ръст на вноса и износа на стоки с двойна употреба към Азербайджан и Русия, минаващ през българо-турската граница. Василев подчерта, че държавата работи с ЕК, за да идентифицира каналите, а това е и основен фокус на посещението на граничния пункт.

В Европа има над 20 000 компании, които намират начин да избягват санкциите, а един от основните сухопътни коридори за транспорт на стоки, е именно пунктът на границата с Турция. За последния месец има четири случая, свързани с електронни компоненти, износ за Иран, съобщи Василев.

Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва

Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"

Още: Петролни санкции на Запада срещу Русия вече не работят

Поглед от Брюксел

Всеки път, когато засилим санкциите, Русия и нейните приятели намират начин да ги заобиколят. Затова трябва да сме изключително внимателни, каза от своя страна еврокомисар Макгинес.

Още: Ново начало и за ДСБ: Откриха нова структура на партията в Бургас, след като Пеевски проби старата им (СНИМКИ)

Още: Разцепление в ДПС-ДПС по оста Чакъров - Кючюк. Сигнали за трансфери към Пеевски и протекции за кметове

"Моята роля за прилагането на санкциите е ключова. Държавите членки знаят това. Отговорността е на държавите членки и ние имаме много добро сътрудничество, включително и с България в това отношение. Всеки път, когато увеличаваме тежестта на санкциите, Русия и нейните приятели намират начини да ги заобиколят. Затова трябва да сме особено внимателни по отношение на обмена на информация, за да разберем къде може да се крият проблемите. Много съм доволна, че българските власти са твърдо решени да проверяват всичко, което влиза и излиза от този граничен пункт, а това е важно не само за България, но и за Европейския съюз. В допълнение към това казахме и мисля, че и министърът намекна за това, че заобикалянето на санкциите е реално. Няма да споменавам конкретни стоки, но знаете, че в електрониката и дори в някои от домакинските ни уреди има микрочипове, които могат да се използват за други цели. И колкото повече ограничаваме достъпа до тези технологии, има хора, които биха искали да се възползват от войната, но също така и такива, които искат да подкрепят Русия срещу интересите на Украйна, които ще намират начини. Така че това е безкрайна работа, това е нещо, което трябва да продължим да правим", заяви еврокомисарят.

Макгинес изрази задоволство от партньорството с България и заговори за задълбочаване на сътрудничеството.

Още: Лази ли Борисов по гърба на Пеевски? Депутат от ПП-ДБ за новото мнозинство

Още: ДПС на Доган може и да дръпнат килимчето на кабинета, но ГЕРБ разчита на гърба на Борисов

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес