Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко пари спечелиха партиите от изборите през 2021 година?

07 януари 2022, 18:15 часа • 7019 прочитания

ГЕРБ е с най-висока партийна субсидия, която й е начислена за трите парламентарни вота през миналата година. Досега партията на Бойко Борисов е получила над 4,9 млн. лева от държавата. От общата сума коалиционният й партньор СДС е взел по-малко от сто хиляди лева.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Това показва рекапитулацията на субсидиите от деветте транша през изтеклата 2021 година за трите вота. Те са точно толкова объркани, колкото е объркана политическата картина в страната – със съответните разлики в коалициите и техните споразумения при дадените избори като процентно съотношение. С объркани дати между линка от публикацията в Министерството на правосъдието и самата справка, с допълнително отпускани субсидии на партньор от някоя коалиция.  

За „БСП за България“ приходите от държавна субсидия са на стойност близо 3,5 млн. лв., като самата партия БСП с лидер Корнелия Нинова е получила 3 236 943 лв. от тях. Останалите се разпределят между коалиционните партньори на столетницата – Политически клуб „Тракия“, Комунистическа партия на България, „Нова зора“ и „Политически клуб Екогласност“.

На трето място в класацията се нарежда Движението за права и свободи. Партията на Ахмед Доган е с получена субсидия от 1 884 354 лева.

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Коалицията „Демократична България – Обединение“ е с държавна подкрепа от 1 562 686 лв. От тях най-много пари са преведени на Движение „Да, България“ - 894 358 лв. „Демократи за силна България“ имат превод от общо 437 983 лева, а „Зелено движение“ – 230 345 лв.

Новата партия на сегашния премиер Кирил Петков и финансовия министър Асен Василев „Продължаваме промяната“ е спечелила 708 212 лева. Нито стотинка обаче не са за нея. Средствата се разпределят между мандатоносителите им, защото тя тръгна на избори чрез движение „Социалдемократи“, партиите „Волт“ и „Средна европейска класа“. На практика най-облагодетелствано е движението „Социалдемократи“, защото по сметката му са постъпили 637 390 лева. Докато „Волт“ и „Средна европейска класа“ са с приход по 35 411 лв.

Пред Нова Телевизия лидерът на „Социалдемократи“ Елена Нонева обясни, че няма нищо смущаващо в това, тъй като в коалиционното споразумение е записано, че „Волт“ и „СЕК“ получават по 5%, а Социалдемократи - 90%. 

Според Нонева разпределението е на базата на опита на всяка от партиите и движението, което тя ръководи, е с най-дълъг политически опит. По думите й това било съгласувано между политическите сили в коалицията. „Средствата ще бъдат изразходвани за развитието на партията“, допълни Нонева. 

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

Въпреки много добрите си резултати, особено на предпоследните избори през юли месец, „Има такъв народ“ е с доста скромни приходи. От партията на Слави Трифонов още в самото начало на изборния марш тази година заявиха, че искат по лев на глас, вместо по 8 лева, както е по закон. Това е причина субсидията им да е на обща стойност 352 655 лева за миналата година.  

„Изправи се! Мутри, вън!“ изпаднаха в последните избори извън борда на Народното събрание. На вота през ноември коалицията на Мая Манолова, адв. Николай Хаджигенов, Арман Бабикян и Татяна Дончева не можа да премине 3%-ната бариера, за да вкара депутати в парламента, но участващите партии в нея си разпределят определени суми. „Воля“ е получила най-много – 287 284 лв., след това е „Европейска народна партия“ – с 264 944 лв. „Движение 21“ е с 216 645 лв. , а „Движение България на гражданите“ – с 80 424 лв.

Патриотичното обединение – НФСБ, Атака и ВМРО, също не спечелиха депутатски места, но е с партийна субсидия от почти 650 хиляди лева. Измежду тях с най-голяма подкрепа е „Атака“ на Волен Сидеров – 216 415 лв.    

По всичко личи, че въпросът със субсидиите за миналата година далеч не е изчистен.

Със своите над 2 милиона гласа, получени в трите парламентарни избори общата субсидия на ГЕРБ-СДС възлиза на 16,6 млн. лева.

„БСП за България“ трябва да получи сборно за трите избора 8,9 млн. лева заради вота на повече от 1,1 млн. избиратели.

Общата очаквана субсидия за ДПС е над 7,7 млн. лева с гласувалите за нея общо почти 970 хиляди човека при трите избора.

„Демократична България“ трябва да получи 6,5 млн. лв. общо заради гласувалите за обединението над 814 хиляди души.

Колкото и да е нова, „Продължаваме промяната“ – по-точно партиите от споразумението за явяването й на изборите, ще получат сборно почти 5,4 млн. лв. за първите избори, в които Петков и Василев спечелиха толкова голямо одобрение.

„Има такъв народ“ ще очаква по лев на всеки от спечелените 1,5 млн. гласа в трите парламентарни избора, вместо по 8 лева на глас, както другите политически структури. Иначе биха получили 11 780 688 лв.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес