Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой е Николай Василев - предложението на Слави Трифонов за премиер

12 юли 2021, 11:36 часа • 36043 прочитания

На 12 юли Слави Трифонов обяви, че ще състави самостоятелно правителство с министър-председател - Николай Василев.

Николай Василев Василев е роден е на 28 ноември 1969 г. във Варна. Започва политическата си кариера от Национално движение за стабилност и възход (НДСВ) – вицепремиер (2001-2005 г.). 

През 1994 г. завършва икономика в Университета за икономически науки в Будапеща, през 1995 г. получава бакалавърска степен и по бизнес администрация, финанси и икономика в Щатския университет на Ню Йорк, а през 1997 – магистърска степен по международна икономика и финанси в Университета „Брендайс“ (Уолтъм, САЩ) и Университета „Кейо“ (Токио, Япония), сочи справка в Уикипедия.

От 1999 г. Николай Василев притежава престижната степен CFA (сертифициран финансов аналитик) и е първият българин с тази степен. Член на Управителния съвет на Българската CFA асоциация. Владее английски, унгарски и руски език, има начални познания по френски, немски и японски.

От 1996 до 2001 г. работи като инвестиционен банкер. Бил е старши вицепрезидент в Lazard Capital Markets – Лондон, асоцииран директор на UBS (бившата SBC Warburg Dillon Read) в офисите на компанията в Токио, Ню Йорк и Лондон, данъчен консултант в Coopers & Lybrand – Будапеща.

Коя е Саня Армутлиева - номинираната от Слави Трифонов за министър на културата

Николай Василев е бил член на две правителства на Република България, като последователно заема позициите на заместник министър-председател и министър на икономиката (2001-2003 г.), зам. министър-председател и министър на транспорта и съобщенията (2003-2005 г.) и министър на държавната администрация и административната реформа (2005-2009 г.). На неговия екип като министър на икономиката дължим облекчаването или премахването на 162 регуларторни режима. В този период работи също така за развитието на капиталовите пазари и привличането на чужди инвестиции в страната. Като министър на транспорта и съобщенията той се ангажира с обновяването на влаковете и модернизацията на БДЖ. Той договаря 50 нови мотриси Сименс. В "Уикипедия" изрично е записано, че "компютризира всички училища и университети в страната".

Като министър на държавната администрация Николай Василев работи за въвеждането на обслужването на едно гише в администрациите. По негово време са приети промените в Наредбата за административното обслужване, които регламентират непрекъснатост на работния процес (т.е. без обедни и технологични почивки) на гишетата за обслужване на граждани и фирми. Като министър на администрацията той се преборва за намаляването на числеността на администрацията с около 17 000 щатни бройки.

От август 2009 г. Николай Василев е управляващ партньор в "Експат Капитал", която със своето лицензирано управляващо дружество "Експат Асет Мениджмънт", е една от най-големите независими компании за управление на активи в България. Групата компании на "Експат Капитал" управлява 3 договорни фонда с глобален фокус, 11 борсово търгувани фонда, следващи движението на основни индекси на акции от Централна и Източна Европа, 1 фонд за недвижими имоти и стотици индивидуални инвестиционни сметки.

Други

Василев е човекът-двигател зад сделката по де факто приватизацията на най-големия държавен телекомуникационен оператор. Компанията беше продадена на "Вива Венчър", когато Василев беше транспортен министър. Другият двигател на сделката беше финансовият министър на Сакскобургготски Милен Велчев. Сделката е финализирана през юни, 2004 година, за 280 млн. евро за 65% от собствеността на телекомуникационния оператор, които дотогава са държавна собственост. През август 2007 г. компанията е продадена отново. AIG Investments чрез дъщерното си дружество AIG Capital Partners Inc. придобива мажоритарен дял за обща цена от 1,080 млрд. евро.

Всъщност, Василев е човекът, който представя пред парламента законопроекта за приватизацията, който се превръща в закон. "Законът за приватизация и следприватизационен контрол, приет от мнозинството през 2002 г., отвори нова страница в историята на българската приватизация – без работническо-мениджърски дружества, без преговори с потенциални купувачи, които са били източник на корупция, а само с прозрачни публични търгове и конкурси", казва Василев според стенограмата от заседанието!

Още: Скелетите в гардероба на кандидат-премиера Николай Василев

Николай Василев през 2003 година: Ще понесем своя кръст и ще поемем политическата отговорност за успешната приватизация

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес