Премиерът в оставка акад. Николай Денков спази обещанието на "Продължаваме промяната - Демократична България" и върна неизпълнен втория мандат за съставяне на правителство.
Това се случи на официална церемония в Президентството в сряда следобед. Дотук се стигна, след като първия проучвателен мандат на ГЕРБ-СДС претърпя провал, а парламентът гласува отказа на кандидата за премиер Мария Габриел да предложи структура и състав на Министерски съвет.
"За мое огромно съжаление, първият мандат беше провален, защото ГЕРБ не си спазиха уговорката си и се отметнаха. Във втория мандат ние предлагаме акад. Денков с ясното съзнание, че ние дадохме възможност на ГЕРБ да поправят грешката си, но те не оцениха жеста", каза бившият премиер Кирил Петков.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
"До последния момент полагахте усилия България да има редовно правителство", каза от своя страна държавният глава към акад. Денков, след което между двете страни възникнаха искри и напрежението се покачи.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
"Коалицията ГЕРБ-ДПС"
Премиерът Денков отбеляза, че в настоящия парламент вече няма подкрепа нито за управленската програма, която е приета от ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС преди 10 месеца, нито за реформите, които са били в основата на сформиране на това управление.
"Коалицията ГЕРБ-ДПС иска избори и това е резултатът от тяхното желание. Правейки преглед на преговорния процес, вече нямаме съмнение, че той бе проведен проформа с ясното съзнание, че страната трябва да бъде пратена на избори", каза Денков и изброи част от грешките на ГЕРБ от тяхна гледна точка.
По думите му оттук нататък българските граждани ще трябва да решат накъде да се продължи: "Единият вариант е да се върнем назад - там, където рекетът беше нормална практика и всички трябваше да се подчиняват, а "постната пица" беше основния начин за обсъждане на доходите на българите. Вторият вариант е европейския път на развитие на България с увеличение на доходите и защита на бизнеса и хората при трудна за тях ситуация", каза акад. Денков.
Припомняме, че по-рано днес съпредседателят на ПП и бивш премиер Кирил Петков съобщи, че ще върнат мандата с чиста съвест и даде заявка, че ако на предсрочните парламентарни избори са първа политическа сила, то ще реализират своята визия за България - Еврозона, Шенген, правосъдна система, реформи и служби.
Какво следва?
След като ПП-ДБ върна празна папка, то конституционната рулетка се превърта и отиваме към третия и последен проучвателен мандат за излъчване на правителство в рамките на 49-ото Народно събрание. По Конституция той се връчва на парламентарна група по избор на държавния глава. За разлика от 7-дневния срок за изпълнение на първия и втория мандат, при третия такъв срок няма.
Още: Парламентът прие отказа на Мария Габриел да е премиер (ВИДЕО)
До този момент "БСП за България", ДПС и ИТН декларираха, че не желаят и няма да опитват да реализират третия мандат, а от "Възраждане" подходиха популистки по темата.
В този смисъл от това кога третият мандат ще бъде върнат ще зависи и датата на предсрочните парламентарни избори. За да се сбъднат очакванията те да се проведат 2 в 1 с европейските избори на 9 юни, то конституционната рулетка трябва да се завърти окончателно до 8 април - именно тогава и президентът Румен Радев трябва да подпише указите за назначаване на служебно правителство и насрочване на изборите.
Снимки: БГНЕС