Кирил Вътев: Много години е угаждано, не трябва да е така

13 февруари 2024, 08:33 часа • 1733 | прочитания

Много години е угаждано. Не трябва да се угажда, а да се търсят резултати. Това каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев в ефира на Нова телевизия. 

Още: Лази ли Борисов по гърба на Пеевски? Депутат от ПП-ДБ за новото мнозинство

Още: ДПС на Доган може и да дръпнат килимчето на кабинета, но ГЕРБ разчита на гърба на Борисов

„Земеделците, които днес протестират, бяха поканени на разговори, но те отказаха. Няма желание за диалог, има желание за протест и оставка. Те твърдят, че аз съм проблема. Ако можех с оставката си да реша проблемите, нямаше да чакам да ми я поискат“, коментира земеделският министър.

ОЩЕ: Протестите на част от земеделците продължават, искат оставката на Кирил Вътев

Още: Лена Бориславова обяви какво ще направи ПП-ДБ на вота на недоверие

Още: "Величие" отново прокарва опорките си за реакторите на АЕЦ "Белене"

"Претенциите са едно, фактите са друго. Проблемът е, че всеки артикулира свободно всякакви цифри. Истината е, че 80% от плодовете и зеленчуците в България са вносни. Около 40% от свинското месо е внос. Към 90% от говеждото е внос. Нашено производство е прекалено малко и свито. Причините за това са многолетни. Процесите в земеделието коренспондират изключително пряко с природните закони", обясни Вътев.

Земеделският министър беше категоричен, че битката е дела на българското производство да нарастне на пазара. Но за да стане това, трябва да имаме изключителна концентрация върху пазарната конкуренция. "Трябва да направим всичко, за да спечелим тази конкуренция. Трябва да имаме по-висока производителност, която води до по-ниски себестойности и по-висока конкурента цена. Класическия пример - в момента без поливане постигаме 400 кг царевица от декар. С поливане - от 1600 до 2000 кг. Това е четирир пъти разлика само с едно поливане. А нямаме поливане, защото всичко е разрушено и разграбено през годините и сега започваме да го възстановяваме", коментира той.

По подобен начин стоят нещата с плодове и зеленчуци, мляко и месо. "При млякото, ако имаме високопродуктивни животни, ще имаме конкурентно мляко, защото и себестойността му ще падне", обясни Вътев.

"Всичко е в насипно състояние и с главата надолу", посочи министърът.

Още: За Рая Назарян младите в ДПС-ДПС искали да управляват повече, а Пеевски бил опозиция

Още: "Те ни казват: "Отивайте си!" А ние не си отиваме": Ярък глас на Доган с намек, че се задава нова партия

По думите му исканията на протестиращите за оставката му са политически.

„Няма никаква яснота, нито се вълнувам какво ще стане с мен след ротацията“, каза Вътев.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес