Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кирил Вътев: Ако не бяхме отменили забраната, ЕК щяше да ни наложи глоба

18 септември 2023, 21:50 часа • 3458 прочитания

Ако не бяхме отменили забраната, щяха да ни бъдат наложени глоби от Европейската комисия. Това каза в предаването „Лице в лице“ по БТВ земеделският министър Кирил Вътев.

„Моята изненада беше, че това предложение беше внесено за разглеждане в Народното събрания, без преди това да сме разгледали въпроса в ресорната комисия. Това беше единствената изненада. Иначе, що се отнася до решението на Министерски съвет – знаех за него. Аз отстоявах позицията на България, заедно с петорката европейски държави, но в края на краищата има политически решения на по-високи ниво. Аз съм част от един колективен орган – Министерски съвет“, обясни той.

Още: "От нищо не ме е страх". Земеделският министър коментира евентуални протести в сектора (ВИДЕО)

Кирил Вътев поясни, че през цялото време и до последно е защитавал родните производители. Той посочи, че „Румъния също е излязла от претенциите за продължаване на забраната“, но има обективни причини за това. И допълни ,че между премиерите на България и Украйна има сериозна договорка за ограничаване на вноса.

„Ето, днес например няма нито един камион със зърно, който да е влязъл в България. Има договорка, че докато не се отработят механизмите за лицензионни режими на определени продукти с определени количества, от Украйна да не влиза нищо“, категоричен е той. 

Още: Земеделският министър кани протестиращите на среща

Земеделският министър е категоричен, че няма как да влияем на Европейската комисия, а тя вече е взела решение за украинското зърно. „Полша реши да не се съобрази с ЕК и да си плати глобите, България взе друго решение – да се договори с Украйна“, поясни още той.

Кирил Вътев обясни също така, че Украйна не произвежда земеделска продукция от вчера, както и че тази страна от години е една от най-мощните производителки в Европа. Преди войната украинското зърно е експортирано до много точки в света и то е отговаряло на всички стандарти за качество, допълни той.

Още: Първа оставка в правителството след скандала между Денков и зърнопроизводителите

„Нашите производители на олио ежегодно са купували слънчогледово семе в размер на един до два млрд. тона, така че няма нищо ново. В миналото не е имало нито един анализ, който да показва отклонение от качеството. Имайте предвид, че от Украйна купува цяла Западна Европа“, посочи още земеделският министър.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес