„Днес по Конституция Мария Габриел може да вземе папката от президента и имаме още седем дни да довършим коалиционното споразумение. Нищо не предполага да се върне папката по обяд и да се отиде на нови предсрочни парламентарни избори“. Това заяви пред bTV бившият премиер и настоящ съпредседател на ПП-ДБ Кирил Петков. С важно уточенение специално за Бойко Борисов - ако сега отидем на предсрочни избори, губим еврозоната, губим възможността за реформа на регулаторите и службите.
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Борисов - държавникът
По думите му, ако Бойко Борисов както е показвал неведнъж "мисли държавнически", отивайки на нови избори, нищо няма да се промени, а ще загубим Еврозоната, регулатори и служби. Единственото, което можем да направим е да се изпокараме и да загубим време, посочи Кирил Петков.
„На мен би ми тежало да погледнем няколко години назад, че сме загубили времето си и че имаме джуджета, нотариуси, елфи – тук стана като приказен свят в България. Аз моля не партийно, а за отговорност нашите деца да не живеят в приказка на ужасите, а да имаме нормална европейска държава“, коментира Кирил Петков.
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Още: ПП-ДБ със среднощен отговор към ГЕРБ, ясно е кои министерства е поискал Бойко Борисов (ВИДЕО)
ГЕРБ поискали 7 министерства, ПП-ДБ нямат против
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
Той посочи, че ГЕРБ са искали 7 позиции – премиер, МВнР, МВР, МОСВ, МОН, Министерство на иновациите и Министерство на културата. ПП-ДБ се съгласили министър на иновациите да бъде председателят на 49-то Народно събрание Росен Желязков.
Той обясни, че има надежда, че утрото е по-мъдро от вечерта. „Прибрах се след брифингите вчера и де факто не разбрахме снощи какво се случи. Готови сме по всяко едно време за разговори и веднага след интервюто съм готов да отида на среща“, декларира Петков.
Разговорите за коалиционното споразумение
ПП-ДБ отстъпили на Мария Габриел да премиер и външен министър, така че темата МВнР да отиде при Габриел. Денков и Габриел имат взаимно доверие, тъй като Мария Габриел ще бъде в две роли – на премиер и на външен министър. Основните елементи в споразумението е, че става въпрос за следващите 9 месеца и пълен управленски мандат. Трябва да има общо съгласие по всички дейности на парламента и правителството, обясни Кирил Петков.
Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
„Проблем с преговорния екип за подписване на коалиционно споразумение нямаше“, увери Петков, който опитал да се свърже с лидера на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов, но не успял.
Втората голяма точка по време на преговорите били регулаторите без квоти, а с прозрачен процес. Регулаторите да се попълнят на база индивидуални качества на кандидата, а не на партиен принцип, настоя Петков.
Третата голяма тема по време на преговорите била съдебната система и попълването на новия Висш съдебен съвет. Никой от нас не може сам да си събира гласове, а заедно си събираме, търсим и преговаряме, обясни Петков. Един от големите проблеми в съдебната система, регулаторите и службите е, че имало принципът на „котка в чувал“. Всичките можем да говорим, заедно взимаме решения, имаме вето един на друг, затруднява процеса, но да няма гнили ябълки в институциите, подчерта Кирил Петков.
Последната точка по време на разговорите за коалиционно споразумение била за службите. 31 юли 2024 г. е крайната дата за започване реформите в службите.
Още: ГЕРБ постави ултиматум на ПП-ДБ, за да няма предсрочни избори (ВИДЕО)
Петков каза и още нещо важно - ако всичко върви както трябва в следващите 9 месеца и реформите се изпълняват, тогава следващите 15 месеца се прави правителство 50/50, с равнопоставеност: Още: Как да управляват: Неподписаното засега споразумение между ГЕРБ и ПП-ДБ