„Ако имаш различни енергийни източници, ставаш политически и икономически независим. Например, България премахна зависимостта си от руския газ от 95% на 0%. Когато Русия е разконцентрирана, Балканите растат", това каза съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков на конференцията Greek House Davos по време на Световния икономически форум в Давос.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Двамата с Асен Василев участваха в дискусия на тема: „Преосмисляне на пристанищата като хъбове: стратегическото значение на Гърция, Балканите и Европа", съобщиха от пресцентъра на „Продължаваме промяната".
Още: С кого се срещна Кирил Петков в Давос
По думите на Кирил Петков, колкото повече България, Румъния и Гърция се обединят за единна развита инфраструктура, толкова по-бързо ще расте благосъстоянието на хората във всяка една от тези държави.
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Той акцентира и върху забавеният строеж на газовата връзка между България и Гърция, и на мостове на границата ни с Румъния заради икономически и политически зависимости. Петков е категоричен, че: „Развитието на инфраструктурата може да позволи на Балканите да постигнат най-високия ръст на брутен вътрешен продукт на зона в Европа".
Още: Зеленски е провел видео разговор с Бойко Борисов, Делян Пеевски и Кирил Петков (СНИМКА)
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Според министъра на финансите Асен Василев, цитиран в съобщението, България е една голяма специална икономическа зона. „Със своя плосък данък от 10% България е едно голямо изключение в Европа. Страната ни няма проблем с растежа на икономиката и събираемостта на данъците, но това е възпрепятствано от инфраструктурата", подчерта Василев по време на дискусията.
Той отбеляза, че България в момента не успява да оползотвори максимално икономическия си потенциал заради липсата на инфраструктура. „Анализите показват, че ако се премахнат проблемите с инфраструктурата, както и се постигне пълният Шенген, ще си увеличим брутния вътрешен продукт с 3% до 5%", добави Василев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Още: Кирил Петков: Промяната се случва по-бавно, отколкото ни се иска (ВИДЕО)
Министърът на финансите представи подробни данни за натоварения трафик на Балканите, въпреки липсата на добре развита инфраструктура и подчерта необходимостта от инвестиции в тази посока. „Българо-турската граница е втората с най-голям поток след тази между САЩ и Мексико. Всеки ден през нея преминават по четири хиляди камиона на ден. Трафикът е расте с 20% до 40% през последните години", каза още министърът.
По-рано днес вицепремиерът и външен министър Мария Габриел участва в кръгла маса на тема „Макроикономическата перспектива за 2024 г. в три направления: технологични иновации, геополитика и отношенията с Китай, и енергиен преход", организирана от "Блумбърг" в Давос. Във фокуса на дискусията бяха основните тенденции в икономиката, международните отношения и развитието на технологиите, написа Мария Габриел във Фейсбук.