Срещата между министър-председателя Бойко Борисов и президента на САЩ Доналд Тръмп, която се състоя в Белия дом, отваря много изгодни възможности за България. Това каза пред БНТ вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов. Какви са те?
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Разговор за закупуване на друга техника от САЩ не е имало, заяви Каракачанов. "Разговорите бяха в посока не за купуване на друга техника, а ние коментирахме интереса, който имат американски компании, да инвестират в България в подобен вид производство - военнопромишленият комплекс. И по отношение на бронирана техника, и по отношение на много други аспекти във военнопромишления комплекс. Тоест интересът е към инвестиция. И ние като страна имаме интерес да се инвестира във военнопромишления комплекс. Вие помните, че България беше шеста в света по производство и експорт на оръжие и въоръжение. Сега е на едно от добрите места, но има какво да се желае", каза Каракачанов.
"Морският координационен център въобще не представлява военна база, както се опитват някои хора да плашат обществото. Този процес започна през 2014 г., когато беше правителството на Орешарски. Идеята за такъв център във Варна аз го заварих като министър на отбраната. То е въпрос и на престиж коя от страните-членки на НАТО в Черноморския регион ще бъдат определени да изведат подобен център. Ние го искаме, в конкуренция с Румъния и Турция. Най-простото нещо, което може да бъде обяснено, е че създаването на някаква американска или друга военна база е невъзможно, поради една причина - конвенцията от Монтрьо от 20-те години на миналия век регламентира присъствието на чужд военен флот извън страните от Черноморския регион. Там се регламентира, че повече от 3 седмици не могат да присъстват подобни кораби. Всичко друго са внушения на конкретни политически партии, категоричен е Каракачанов. По думите му ще се използва наличната база във Варна, освен това ще има и допълнително финансиране от НАТО, но ще са необходими и български средства. Какво казват американците? Подкрепяме кандидатурата ни, защото за проекта се кандидатира и Турция, обясни още той.
САЩ ще подпомагат България в борбата й с чуждото влияние, чрез обучения, учения и средства, конкретизира какво означава думата "подкрепа" вицепремиерът. Америка ще финансира допълнително страната ни и в областта на киберотбраната, каза Каракачанов. "Вие знаете, че Балканите са сблъсък на много интереси. Русия да, тя смята, че трябва да бъде основен фактор, без който не трябва да се решават проблемите в региона." По думите на Каракачанов шпионските скандали и руското влияние в страната не са били коментирани при разговорите в САЩ. Според вицепремиера трябва да бъдат отчетени и сериозни опити за религиозно влияние, и по-конкретно исляма, в региона на Балканите. Виждате муджихидините, които се прибират в родните си държави, но те вече са под чуждо влияние, каза още той.
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
По повод 100-годишнината от подписването на Ньойския договор, Каракачанов подчерта, че отношенията на България със САЩ не са от вчера. При подписването на договора, Америка (водена от президента Уилсън) е била единствената държава, защитила българските интереси на конференцията тогава. Като нация трябва да си направим съответните изводи, защото тези, които орязаха България го направиха уж в името на България и на мира, подчерта Каракачанов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)