България би трябвало да иска компенсации заради временното влизане в сила на СЕТА - споразумението за свободна търговия с Канада. Това заяви пред БНР бившият външен и социален министър Ивайло Калфин.
„Това споразумение влиза в сила без да бъде ратифицирано от националните парламенти, то влиза в сила временно.
Самото споразумение е изгодно действително за страните, които очакват значителен износ към Канада. За страни като България аз не виждам абсолютно никаква полза и по принцип тогава, когато се договарят подобни споразумения от Европейския съюз, тъй като ние като страна-членка нямаме право на собствена външнотърговска политика, би трябвало да се иска някакъв вид компенсация за страни като България, тъй като отварянето на пазарите на практика нас ще ни засегне отрицателно най-вероятно, най-малкото поради това, че се намаляват приходите в европейския бюджет и трябва да се увеличат вноските", коментира Калфин.
Евентуална възможност за противодействие на неблагоприятно отражение на СЕТА върху българската икономика е Народното събрание да блокира споразумението.
„Това обезсмисля влизането му предварително в сила. Това внушава някаква увереност, че националните парламенти ще го одобрят. Подобно споразумение е доста спорно в доста страни".
Нито Северна Корея, нито САЩ имат интерес от започване на война, категоричен е Калфин и добави:
„Свидетели сме на увеличаване на напрежението, което се изразява главно вербално.Най-доброто решение там и страната с най-силно влияние е Китай. Ако има достатъчно силна воля в Съвета за сигурност и Китай действително наложи ефективни санкции върху Северна Корея, то това ще има ефект".
„Има нужда големите страни в ЕС да не се затварят във вътрешните си проблеми, а действително да водят европейските процеси", каза още Ивайло Калфин.
„Това, което очаквам след изборите в Германия, е напред да излезе френският президент, който постави един много амбициозен план за реформи в еврозоната. Мисля, че той ще бъде водещият, а Германия ще подкрепя. Тук България трябва да участва изключително умело и внимателно".