Наскоро служебният външен министър Николай Милков заяви, че България е проявила „творчески подход“ относно европейските санкции спрямо Русия, така че да запази „българските интереси“ и в същото време да е „надежден партньор в рамките на ЕС“. Оказва се, че страната ни напълно бойкотира наказателните мерки, наложени от блока на агресора.
Държавата е направила така, че отговорната институция да е Националната агенция за приходите (НАП). Тя обаче не е издала нито един акт за прилагане на регламента на ЕС за последните 8 години. Става въпрос за наказателните мерки, които блокът наложи на Русия първо след анексирането на Крим през 2014 г., а след това и заради пълномащабното нахлуване в Украйна, започнало на 24 февруари миналата година.
Това установи „Медиапул“ след получени отговори по ЗДОИ. Въпросите са били изпратени на Министерски съвет, който пък ги препраща на Министерството на финансите, а то – още по-надолу по веригата, към НАП.
Всичко е по силата на чл. 3 ал. 14 от Закона за НАП, в който се казва, че агенцията осъществява обмена на информация с европейските институции и осъществява обезпечаването и принудителното събиране на вземания по решенията на институциите в ЕС. Този механизъм е създаден преди 12 години, но така и не е бил приспособен да прилага европейските санкции.
Регламентът за прилагане на руските санкции предвижда замразяване на всички финансови средства и икономически ресурси, които са собственост и във владение на санкционираните руски граждани. В законодателството ни обаче няма такава процедура по „замразяване“. Има механизъм за „запор“ на активи, но това е различно. Щом обаче ЕС е приел регламент, това значи, че документът е с директно приложение в страните членки и НАП трябва да може да задвижи процедура по „замразяване“ дори без национална уредба.
Данъчната агенция казва, че няма как да разкрие имената и имуществото на евентуалните санкционирани лица, защото това са лични данни. От Bird.bg вече посочиха 4 имена, които притежават имоти по Черноморието. Един от тях е Сергей Чемезов, който е бивш офицер от КГБ. Сприятелява се с Путин, докато са съседи във ведомствен блок на КГБ през 80-те години на XX век. През 2007 г. е назначен за изпълнителен директор на руския държавен отбранителен гигант "Ростех" - позиция, която заема и до днес. Чемезов е санкциониран от САЩ още през 2014 г. заради доставките на оръжие от "Ростех" за руската инвазия в Крим.
По последни данни в България близо 300 000 руснаци притежават над 500 000 имота.
Единствената мярка, която прилича на санкция, предприета у нас до момента, изглежда, е отказът на Агенцията по вписванията да позволи на бившия финансов министър Милен Велчев, брат му Георги и финансиста Красимир Катев да придобият бизнеса на руската банка ВТБ в България.
Иначе за последната година в ЕС са замразени над 300 милиарда евро на руските банки и имущество за 20 млрд. евро на олигарсите от страната агресор. Дори Унгария, чийто премиер Виктор Орбан е смятан за по-близък до Путин спрямо другите евролидери, е запорирала руски активи за над 900 млн. евро. До този момент ЕС е санкционирал 1386 руски граждани и 171 фирми, както и всички свързани с тях физически и юридически лица.
"Не е изненадващо, че България, изглежда, не прилага санкциите на ЕС спрямо лица и компании от Руската федерация. Очевидно е, че българските власти не смеят, не искат, а и нямат процедурите и капацитета да прилагат санкциите. За това се чака сигнал от най-високо политическо равнище за каквото и да било действие, а такъв не само че не идва в момента, но дори напротив - сигналите са, че българското правителство би искало да смекчи или отмени санкциите върху Русия", коментира пред „Медиапул“ Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), който е един от водещите експерти по темата.
"Най-показателният пример в това отношение е необяснимото желание да се преговаря с "Газпром" от миналото лято и дерогацията от санкциите за рафинерията "Лукойл Нефтохим", която българските правителства издействаха и защитават, въпреки липсата на основание и необходимост от такава", добавя Стефанов.
Кипър също се съпротивлява силно срещу налагането на европейските санкции срещу Москва – от години островната страна е известна като офшорно убежище за руските капитали. Държавата все пак предприе мерки за отнемане на гражданството на няколко руски олигарси, предоставено им по схемата за „златните паспорти“.